“Много нерезонно” – така определи намаляването на ДДС от 20 на 9% за някои браншове председателят на УС на Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев. В предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив той припомни, че е очаквал лавина от искания за сваляне на данъка върху добавената стойност още когато той е бил намален за хотелите, и изрази учудване, че толкова години не е имало.
Според икономиста: “От техническа гледна точка ДДС първо не е проблем. Второ тогава, когато се прилага, трябва да се прилага за точно дефинирани услуги и особено стоки. Същото е и с акцизите. В прилагането към цял отрасъл има много неизвестни как това ще се администрира, защото ресторантите са част от някаква верига на добавената стойност – има доставчици, има маркетинг, има клиенти и т.н.”
Проблемът, според Станчев, не е в ДДС за ресторантите, а е в Кодекса на труда и в това, че у нас има много малък % почасови договори. В България те са 4,4% от общите трудови договори, докато в Европа са над 15-16%, а в Черна гора са дори 33 на сто, посочи той.
Като обясни какво точно значи почасов договор, Станчев се спря и на осигуровките, които, според него, са проблем заради "лошо уредения" у нас въпрос с минималните осигурителни прагове. Те били и причина за големия брой нерегистрирани трудови договри в туризма.
Следващият проблем, според икономиста: "Когато намалите ДДС за ресторантьорите, независимо дали ще е временна мярка, не значи че ще се увеличи потреблението”. Той добави, че когато се сложат всички искания на масата и когато се сметне “недоимъка на бюджета”, ще се стигне до необходимост от увеличение на друг данък.
“Но тогава, когато се вдигнат данъците, хората ще спрат да ги плащат”, заключи Красен Станчев.
Данъците не би трябвало да скочат, ако не се финансират “ненужни”, по думите му, разходи, като: “ВиК, бензиностанции, има идеи за възстановяване на Булгарплод, на Балкантурист и...последният да затвори вратата… Тогава, когато се правят такива разходи, тогава ще има увеличаване на данъците” - каза той. И в заключение:
"При сегашното положение на фиска, нещата могат да се посрещнат без рискови ходове".
Цялото интервю с Красен Станчев е в звуковия файл.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..