Тя сподели, че не е мислела да пише за Паисий Хилендарски, но някои неща възникват случайно. Никога не е имала любопитство към личния му живот и детсвото. Попада обаче на факт, който показва, че има какво още да се разкаже за него. Предизвикателството да започне книгата е периодът 1745-та до 1755-та година. Изследването показва: „За тези 10 години няма никаква гаранция, че е бил в Атон. Никъде в административните книжа на манастира не фигурира неговото име. За да се стигне до такова дело, като „История славянобългарска“ в онези тъмни векове, когато не е имало просвета и усещане за бъдеще е бил необходим дълъг път и житейски опит, еродиция и патриотично чувство.“
Романът показва, че документалният пласт и историческата истина са минимални. Знае се само това, което Паисий е казал. Всичко останало са спорни факти или художествена измислица, която е много по-голяма. Разказът ораганично произтича от живота на Паисий и отговаря на въпроса: „Не дали се е случило, а би ли могло да се случи?“.
Интервюто с писателката Неда Антонова е в звуковия файл.
Зона култура на Радио Пловдив е с гостуването в студиото на Владислав Христов . През март авторът получи националната наградата за поезия "Иван Николов" с книгата му "Пойни птици" (поезия, 2024). В програма "Точно днес" представяме новата му стихосбирка " Маслен нос " от издателство "Ерго". За книгата: „Маслен нос“ е удивителен знак за..
В навечерието на Великденските празници Международният интерактивен музикален фестивал "Тримонтиада" представя за пловдивската публика и гости на града тържествен класически концерт в изпълнение на произведението "Страданието по Йоан" . (The St. John Passion BWV 245) на Йохан С. Бах. Инициатор на музикалното събитие в Пловдив е..
Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...