На 25 май разговор с писателя Захари Карабашлиев. С него говорим за книгите, за процентите, за нас като читатели и народ. Той е и главен редактор на издателство "Сиела" от няколко години.
Захари Карабашлиев сподели една емоционална за него история от 24 май: "Обади ми се актрисата Гергана Кофарджиева-Гройс, честитихме си светлия празник, поговорихме. И разказа нещо, което споделям. През 1944 са евакуирани в село Курило. “Макар, че бях от атеистично семейство, една сутрин сама отидох в манастира, където тогава софийския владика Стефан имаше литургия. И чух думи, които помня и до днес и, ако ми позволиш ще те поздравя с тях: “Разтворете сърцата си и нека благоуханието на доброто увенчае челата ви със златен ореол.”
Писателят каза, че е сложил за себе си вето над думата "коронавирус" и продълажва да нарича заболяването Ковид -19, или SARS - 2.
"В редакцията на "Сиела" си казаваме, че няма да го величаем и да го наричаме "корона". Не работихме в нашата редакция, дълго време се трудихме от дестанция, домашен офис, всеки у своя дом. Работата макар и да намаля сериозно, не спря никога. Намаля, защото книжарниците бяха затоворени много дълго време и когато едно издателство не може да продава своите книги, то няма как да се издържа. Два месеца беше много трудно", допълни Карабшлиев.
По повод на намалението на 9% ДДС за книгите: "Това е изключително добра новина и ние се радваме и гордеем, защото това ще засегне най-вече крайните клиенти. ДДС е данък, който е доста убийствен за клиентите, той няма облекчаваща стойност, освен да намали цената на книгата. От "Сиела" не сме калкулирали точно цените, но това ще касае следващите книги."
"Буквално често ние правим инициативи за намаление на книгите. Скоро ще знаем какво точно четат нашите читатели. Българинът обича да чете нещо, което отразява неговият живот, радости и страдания. Българска литература, написана от български автори! Това продължава да е много важно за мен, погледнете и книгите на Георги Господинов, Милен Русков и Мария Лалева, те се радват на огромен интерес, всички те не са от нашето издателство, говоря по принцип за книгоиздаването в България.
Българинът чете и нехудожествена литература. Наскоро издадохме книгата "Тялото", тя се радва на интерес.
Българинът чете и детска литература, никой не спря да купува книги на своите деца и по време на кризата. Това е тенденцията в цяла Европа. Например в Германия продажбата на художествена литература падна с 15%, а на детската само с 5 %, така е и в България за детската книга. Като цяло спадът при продажбите на книги у нас е 30%."
"Книгата не е някакъв моден продукт, който може лесно да манипулираш, няма реклама на книги по телевизията. Книгите са леко встрани от нормалната търговия, те просто не са стока за мен. Много е важно днес да разберем, че "науката е слънце". Нашата надежда е в нашите отговорни политици, които да осигурят условия за доброто образование за децата ни.
Писах и по време на кризата, дори довършвах нов роман, който ще бъде много различен от всичко написано от мен, с леко утопичен елемент. Ще се радвам да споделя в края на тази година, или началото на следваща написаното."
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..