Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И държавата, и обществото се справиха добре с КОВИД-кризата

До един месец ще бъде готово първото от десетилетия проучване сред лекарската гилдия, което прави Изследователски център "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС).  Целта е да се очертаят проблемите, предизвикани от пандемията от CОVID-19, обясни в интервю за Радио Пловдив д-р Иван Маджаров, председател на БЛС.

По думите му, сега е подходящото време да се направи проучването, тъй като след 2 месеца на извънредно положение в условията на пандемия здравната ни система е преживяла успешно стрес тест за КОВИД-19. 

"Сред 21-те въпроса, които ще задават на колегите, са как са се справили в пандемията, имали ли са повишени нива на стрес, лични предпазни средства и доколко са били подложени на вербална и/или физическа агресия. Допитването е анонимно и е представително за здравната система", посочи д-р Маджаров. 

Той предупреди колегите си, че когато непознати им се обадят да задават въпроси, това са социолози, които извършват проучването, но ако им се задават лични въпроси и се иска лична информация, то това са измамници. 

"След 2 месеца на извънредно положение и реалната опасност да се заразят с КОВИД-19 очаквам традиционните нива на стрес у колегите, които определяме като "бърн аут", да са се засилили", допълни д-р Маджаров.

Българската здравна система бе добре подготвена благодарение на адекватните и навременни мерки, които бяха взети, е неговата оценка. Председателят на БЛС благодари на целия народ, че са спазвали ограниченията и така здравната система не е понесла тежък удар. Той даде висока оценка на работата на Националния оперативен щаб и лично на председателя му проф. д-р Венцислав Мутафчийски. 

"И Националният оперативен щаб, и обществото, и лекарите дадоха своя принос, за да се справим добре с кризата досега", коментира д-р Маджаров. Той напомни, че сега е моментът държавата да дооборудва всички лечебни заведения с лични предпазни средства и дезинфектанти, които да са готови за следващата атака. 

По думите на председателя на БЛС за последните 20 години в здравните заведения липсват ефективни редовни тренировки за действие по време на епидемия и това се е отразило на работата. 

Д-р Маджаров коментира и медиците, които подаваха оставки и отказваха да влязат в КОВИД-отделенията, защото нямат лични предпазни средства. "Ако наистина са нямали, те не са длъжни да влязат в такива отделения и "да изгорят" като факли. Ако обаче са им осигурени, техен дълг е да се погрижат за болните", обясни председателят на БЛС.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с д-р Иван Маджаров, председател на БЛС, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54