Николова каза, че предложението за 750 милиарда, от които 500 безвъзмездни средства, а останалите като заеми, и това да обедини страните-членки след пандемията, е рискова стъпка, но единствено възможната.
Тя припомни възникналите разногласия между държавите-членки за разпределението на помощта, както и съотношението между заеми и безвезмездно финансиране.
„Трудно е да се постигне съгласие за разпределението на тези огромни суми“.
Николова заяви, че не е изненадващо несъгласието на държавите от т.н. „пестелива четворка“ - Австрия, Нидерландия, Швеция и Дания. "Те получават еднократно суми, но и внасят много. Те, както и Германия, са против безвъзмездните помощи, ако няма реформи, или да се да се внася след получаването на помощи“. Ноколова подчерта обаче, че това едва ли е приемливо за най-силно пострадалите държави Италия и Испания.
Още една от причините за липса на съгласие е и това, че няма политическо лидерство, което да поведе процеса за обединение на Европа след кризата. „Това е доста рисково за Европа“, отново подчерта тя и добави, че разчита на Германия, която скоро поема председателството, в тази ситуация тя да постигне и консенсус между държавите. Решението трябва да се вземе до края на годината.
Николова не допусна отново ситиуацията „Европа на две скорости“, а по- скоро постигане на справедлив преход.
По отношение на България, според нея "българските политици смятат, че имаме недостатъчна подкрепа, но зависи от това какви цели си поставяме."
Цялото интервю с Юлиана Николова е в звуковия файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..