Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки страховете 5G - мрежата е напълно безопасна

„5G още с името си подсказва, че  нещо се случва за пети път в мобилните комуникации.  Но и с първите четири, които съществуват вече толкова години и за тях има изследвания, не е имало никакви проблеми. Вярвам, че така ще бъде и този път. Не мога да си обясня от какво се породи  притеснение у редица хора“. Това заяви Светлин Желев - гл. редактор на технологичен сайт.

Желев бе категоричен, че страховете на хората трябва да бъдат уважавани и в никакъв случай тези, които разбират, не трябва да се отнасят с насмешка и подигравка към другите, които очевидно разбират по-малко и имат притеснения.

Мрежата не е нещо революционно, а е резултат от естественото развитие на технологиите. Названието 5G идва от факта, че изобретението е пета генерация компютърни технологии.  Желев обясни, че това е мрежа, използваща различни активни радиовълни. Тези радиовълни са активни още от зората на човечеството, заради фактори като слънцето, а радио излъчването се съществява на честоти, които са сходни с 5G  и с това няма никакъв проблем.

Повечето компании и държави залагат на това, че 5G мрежата  ще трансформира индустриалната сфера, което е важно за бъдещето. Доказано е, че с новата технология няма проблем  и регулацията знае, че притесненията на хората са от излъчванията.

„Тези излъчвания ги има и в момента и то с много по-голяма мощност. А 5G мрежата  ще промени енергопотреблението, самите антени ще използват по-малко енергия и ще бъдат по-маломощни“.

По думите на Желев, ва базата на възможностите, давани от тази мрежа, ще могат да се осъществяват редица услуги по автоматизацията, безопасността, „умния град“, към който всички се стремим.  Положителните неща изобилстват, страховете са безпочвени, но на тях трябва да се обърне специално внимание.

Европейската Комисия и Европейският парламент също обръщат внимание на тези сериозни проучвания, които вече са над 500.

Желев  подчерта още, че в момента много институции проверяват и регулират безопасността на мрежите. Националният център за обществено здраве и анализи, който също е част от контролиращите органи, дори е създал платформа на сайта си, в която всички хора могат да проверят всяка намираща се в страната ни антена. Хората могат да проверят какво е излъчването на антените до домовете им.

 „У нас нормата е 10 микровата на кв.сантиметър, а в Италия е 100 или в САЩ - 600. Едно стандартно излъчване пред нашия блок е 0,4  т.е. 10 пъти по-далеч от една от най-строгите норми в ЕС. Никаква опасност няма, бе категоричен Желев.

Цялото интервю – от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08