Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските милиарди са нероден Петко в България

България ще получи 11,7 милиарда евро , ако бъде одобренo предложението на Еврокмисията за седемгодишната рамка на ЕС. Предложеният седемгодишен бюджет е от 1,85 трилиона евро, като 750 млрд. евро са за фонда за възстановяване от пандемията. Оказва се, че България ще получи много повече, отколкото трябва да плати. 

"Ако това стане факт, ще е чудесно! Какво по-добро от това? Това е ярка демонстрация на европейската солидарност.  Богатите страни ще платят масрафа на бедните. Ще вземем втората по големина помощ след Хърватия, но всичко още изглежда като нероден Петко", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев.  По думите му се очакват  сериозни и тежки преговори и повече конкретика. Планът трябва да бъде одобрен от Европейския парламент и Европейския съвет през юли, а след това предстои ратификация от всички страни. 

"Очаквам проблеми от богатите страни, които трябва да плащат много повече, отколкото ще получат, но сегашният модел ни устройва много добре, тъй като сме втори след Хърватия. Вноските, които даваме са 0,4 % от брутния национален доход на Европейския съюз - това дава България и затова ще плаща толкова малко", каза още Радев. 

Според него днешната икономика е  стабилна и има излишък от 1 млрд. и 600 милиона излишък в края на април, но трябва да се отклоняваме от актуализацията на бюджета.  

Муравей Радев определи идеята за държавна петролна компания е изначално сбъркана.

"Във веригата на петролопроизводството има три звена - производство, данъчен склад и безниностанции. Много по-лесно е държавата да прекъсне тази верига и да се реши въпроса с хегемонията на един играч", коментира още бившият финансов министър като сравни ситуацията с фубболен мач, по време на който съдийската колегия влиза на терена.   

Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03