България ще получи 11,7 милиарда евро , ако бъде одобренo предложението на Еврокмисията за седемгодишната рамка на ЕС. Предложеният седемгодишен бюджет е от 1,85 трилиона евро, като 750 млрд. евро са за фонда за възстановяване от пандемията. Оказва се, че България ще получи много повече, отколкото трябва да плати.
"Ако това стане факт, ще е чудесно! Какво по-добро от това? Това е ярка демонстрация на европейската солидарност. Богатите страни ще платят масрафа на бедните. Ще вземем втората по големина помощ след Хърватия, но всичко още изглежда като нероден Петко", коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив бившият финансов министър Муравей Радев. По думите му се очакват сериозни и тежки преговори и повече конкретика. Планът трябва да бъде одобрен от Европейския парламент и Европейския съвет през юли, а след това предстои ратификация от всички страни.
"Очаквам проблеми от богатите страни, които трябва да плащат много повече, отколкото ще получат, но сегашният модел ни устройва много добре, тъй като сме втори след Хърватия. Вноските, които даваме са 0,4 % от брутния национален доход на Европейския съюз - това дава България и затова ще плаща толкова малко", каза още Радев.
Според него днешната икономика е стабилна и има излишък от 1 млрд. и 600 милиона излишък в края на април, но трябва да се отклоняваме от актуализацията на бюджета.
Муравей Радев определи идеята за държавна петролна компания е изначално сбъркана.
"Във веригата на петролопроизводството има три звена - производство, данъчен склад и безниностанции. Много по-лесно е държавата да прекъсне тази верига и да се реши въпроса с хегемонията на един играч", коментира още бившият финансов министър като сравни ситуацията с фубболен мач, по време на който съдийската колегия влиза на терена.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..