Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изкуствата на Тибет" гостува в Исторически музей-Карлово

4
Снимка: Исторически музей-Карлово

Изложбата „Изкуствата на Тибет” се организира съвместно от Община Карлово и Историческия музей. Тя е собственост на Исторически музей -Димитровград и е експонирана на втория етаж на музея в Карлово.

В продължение на няколко месеца жителите и гостите на града ще могат да се насладят на екзотичните предмети и да се докоснат до религията, културата и бита на Тибет.

Изложбата включва повече от 100 старинни предмета, свързани с бита, религията и културата на Тибет. Един от най-интересните експонати в нея е масивна култова пагода - бодхи, от будистки манастир, инкрустирана в миналото с тюркоази, корали, ахати и други скъпоценни камъни.

Мистиката на Изтока намира отражение в маските на демони и пазители на богатства, символ на тибетския будизъм. Представени са и т.нар. ленти сутра, които и сега са задължителен елемент от декора на будистките манастири. Интерес представляват т.нар. танки. "Танка" на тибетски език е цветен бродиран или рисуван свитък от плат, коприна или хартия и представлява вид картина, характерна за тибетската култура. 

Експозицията представя също ювелирното изкуство на старите тибетски майстори на бижута. Сребърните накити са инкрустирани пищно с вградено злато, корали и раковини. Далечната и непозната култура на древните народи от Тибет намира сходства с българските традиции. Изложбата показва предмети, близки до бита на старите българи. Известни са теориите, че нашата прародина води началото си от високопланинските земи в Азия.

Сред най-интересните експонати в изложбата е масивна култова пагода (ступа) от будистки манастир, инкрустирана в миналото с тюркоази, корали, ахати и други скъпоценни камъни. Друг интересен експонат е "Колелото на Дхарма".  През 2011 г.,извънредния и пълномощен посланик на Китайската народна република в България подарява изложбата на Историческия музей в Димитровград.

Повече може да научите от разговора с директора на Историческия музей в Карлово Мария Деянова. Звуковият фай по темата е поместен в тази статия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Представиха новото списание на митрополията „Духовен път“

Пловдивската света митрополия вече има ново периодично издание – списание „Духовен път“, посветено на историята и съвременния живот на най – голямата епархия на Българската православна църква. Списанието ще излиза три пъти в годината и всеки брой ще има различна тематика.  Първият брой проследява двухилядолетната история на християнството от..

публикувано на 23.04.25 в 13:25

Пенка Никова и Мариана Чолева гостуват в галерия "Аспект"

За втори път съвместна изложба в галерия Аспект представят сестрите Пенка Никова и Мариана Чолева.  След успешната им изява през пролетта на 2023 г., решихме занапред да ги представяме заедно, а Мариана предложи изложбите им да бъдат под мотото „Сестра ми и аз“. Свързани не само като най-близки роднини, но и взаимно допълващи се като творци,..

обновено на 23.04.25 в 07:06

Севда Потурлян с изложба в галерия "Дяков"

Галерия „Дяков“ открива самостоятелна изложба на художничката Севда Потурлян. За изложбата си  е създала специално 13 живописни платна, които показват бляскавия й талант, и приковат вниманието на чувствителната публика. Севда Потурлян е родена през 1971, завършила е Националната художествена академия, специалност “Илюстрация и..

публикувано на 23.04.25 в 06:32

Литературна среща с писателя Тодор Костадинов

Литературна среща с Тодор Костадинов ще се проведе тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“.  Писателят ще разкаже пловдивски истории с приятели и писатели. Преди 2 години авторът представи в читалището книгата си „Разкази против забрава“, в която споделя смомени за Рашко Сугарев, Добромир Тонев, Николай Хайтов и др. Тодор..

публикувано на 23.04.25 в 06:30

Почит към паметта на композитора проф. Иван Спасов

В галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив ще се проведе вечер, посветена на композитора проф. Иван Спасов (1934-1996). Срещата е озаглавена по името на книгата за него „Небесно синьо утро, пладне и път след пладне“. В паметната вечер ще участват актрисата Руслана Чапликова, композиторът Светослав Карагенов и инструменталистите Борислав..

публикувано на 23.04.25 в 06:22