Ще стане ли действаща джамия бившата християнска базилика „Св. София“ в Истанбул, която сега е със статут на музей ?
С такова искане в Турция е заведен съдебен иск и се очаква на 2 юли Върховната административна инстанция в Турция / Държавния съвет/ да се произнесе по иска.
"Съветът вече е отхвърлял веднъж такова искане", каза в интервю за Радио Пловдив богословът проф. Иван Желев ексдиректор на Дирекцията по вероизповедания, но подчерта, че сега ситуацията е променена. Той припомни, че от няколко години, Ердоган, включително и като предизборно обещание е заявявал такова намерие. А на 20 май тази година в "Св.София" беше четен Корана.
Според проф. Желев, тази идея на Ердоган е за да повиши своя рейтинг във вътрешно-полиически план, а не като друг вид противостоене на християнския и неюмсюлмански свят, обикновеният турски гражданин няма такава потребност. Още повече, че в близост има няколко джамии и особено голямата турска гордост - т.н. Синя джамия".
"Това ще предизвика протести в целия свят", каза още проф. Желев.
Въпреки че, "Св.София" е и под защитата на Юнеско и всяка промяна в статута и на музей трябва да се направи след консултация и разрешение на организацията, според проф. Желев, Ердоган няма да се съобрази с това.
Църквата Света София е определяна от историци като "осмото чудо на света". Построена е в 6-и век (532-537 г.) по нареждане на император Юстиниан, който решил да увековечи славата на Константинопол. В продължение на 916 години е била християнска църква и най-големият християнски храм в света.
През 1453 г. османските турци я превръщат в джамия след превземането на Константинопол. По време на Османската империя са добавени минаретата.
През 1935 г. "Св. София" престана да бъде джамия и е обявена за музей от Кемал Ататюрк.
По-голям християнски храм се появява едва след изграждането на ватиканската базилика "Свети Петър" през 16 век. Тя и до днес е най-голямата църква в света.
Цялото интервю с проф. Иван Желев е в звуковия файл
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..