Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В края на юни се очаква рязък спад на заразените с Covid-19

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

"Ако хората продължат да са държат дисциплинирано и не вярват на грешни и противоречиви - до края на месеца ще можем да се похвалим с рязко намаляване броя на случаите на заразени с Covid-19", това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на НОЩ.

Той коментира, че данните за броя на заразените през последните два дни са внесли успокоение. Вчера бяха оповестени 24 заразени с коронавирус, а днес 51.

"Тези данни доказаха още веднъж тезата, че големия брой на случаите в края на миналата седмица, се дължаха на обхванатите огнища – едно в Северна България и няколко в Южна България. Хванахме в началото клъстърите и затова беше и големия брой на случаите, коментира Кантарджиев.

Огнищата в Доспат и Сърница са овладени.

"Това е радостно. Защото редукцията на броя на случаите в нашата страна, се дължеше главно на много добрата работа, която свършиха РЗИ и МВР по издирване на контактните лица", коментира Кантарджиев.

Трябва да свикнем да живеем с този вирус

"Мерките отпадат постепенно. На някои хора се струва, че отпадат много бързо, но мога да ви кажа, че хората вече станаха по-предпазливи. Поне в началото на лятото трябва да свикнем да живеем в този вирус – да спазваме дистанция, да предпочитаме откритите пространства и да не се събираме много хора на едно място. Това може да се спазва разумно и в баровете и питейните заведения. Молбата ми към младите хора е да проявяват малко разум", коментира професор Тодор Кантарджиев.

Според него баловете тази година могат да бъдат през месец юли, ако се провеждат на открити пространства.

Професор Кантарджиев коментира и резултатите от първото за страната срезово епидемиологично проучване за наличие на антитела срещу коронавируса, което се проведе в Пловдив. То показва, че 1,08% от изследваните са носители на антитела.

"Това е един очакван резултат, защото подобно правилно направени изследвания в някои европейски държави, които бяха много повече засегнати от коронавируса, имаха малко по-висок процент – около 5%", коментира професор Кантарджиев.


Цялото интервю с професор Тодор Кантарджиев можете де чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54