Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рядко издание на псалтир от XIX в. се пази в НБ "Иван Вазов"

Пловдивската билиотека е първата институция, която има специален фонд за стари фотографии

| обновено на 22.06.20 в 11:09
2
Снимка: НБ "Иван Вазов"-Пловдив

За старите ръкописи от специалните колекции, съхранени в Народна библиотека "Иван Вазов" говорим с главния библиотекар д-р Петко Георгиев. Разговор за най-новата откупка, за сбирката славянски ръкописни книги.

Той разказа, че вече имат във фонда служебен псалтир с последования, сравнително добре запазен от средата на XIX век. Той е ръкописен и се отнася към някогашния църковен живот, защото има и "Часослов" в него.

Георгиев разказа: "Славянската ръкописна книга продължава да се използва много дълго време по нашите земи, успяхме да закупим този паметник от колекционер от София, от богослова и иконописец Ангел Радушев, който го е получил от Русия.Той направи и ценно дарение, два пергаментни листа от етиопски църковен ръкопис. Разполагаме и с два броя на "Часослов" на Яков Крайков, както и печатната книга "Търговишкото четвероевангелие" от 1519 година, имаме добра колекция от печатни кирилски книги. 

Освен това имаме и богата колекция от снимки от 19 век до днес в НБ "Иван Вазов". Нашата библиотека е първата институция, която има специален фонд за стари фотографии. Най-старата снимка е от 1860 година, направена от Елиас Армин. За щастие тази и много други фотографии са в пловдиската библиотека. Освен това замисляме скоро да направим изложба с ценните ръкописи."

Автор на втората снимка е Галя Йотова, "Часослов" на Яков Крайков в НБ "Иван Вазов", Пловдив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12