Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдаваме нормално разпространение на Covid-19

Снимка: БГНЕС

„Няма втора вълна на Covid-19. В момента се наблюдава едно нормално разпространение на вируса, когато мерките бяха отслабени“, това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Андрей Чобранов, директор на Департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.

Спред него у нас да се стигне до някаква катастрофална ситуация, но повишението на заразените ще подължи.

„Ще има увеличаване на бройките, но ще се движим с дни с повече хора, а след това такива с по-малко заразени“, каза още Чорбанов.

Той припомни, че разпространението на коронавируса, е по по-различна форма, която не е сезонна и няма да бъде повлиян от летни температури.

Доцент Чобрабнов смята, че в огромната си част блокирането по време на извънредното положение у нас е било безсмислено.

„В огромната си част то беше безсмислено. Единственото, което трябваше да се направи, е да се ограничат болните хора. Защото и сега сме свидетели на едно продължаващо групово разпространение в конкретни райони и места, където хората са дълго време заедно. Няма бум в големите градове, няма масово разпространение. По простата причина, че не е толкова лесно да бъдат заразени случйни хора. Безумно е да се смята, че хора навън могат да се заразят от маси, пейки и т.н. При този вирус, който се пренася при много близък контакт, блокирането нямаше никакъв ефект“, каза доцент Чорбанов.

Той подчерта, че това не е бум на болни хора. В случая става въпрос за заразени.

Забележете как става откриването – фирма Х решава да тества своя персонал. И се установява, че 10-15 души са положителни. И тогава започват да се издирват контактните лица. Ако нямаше болен, човек с изявени симптоми, изобщо нямаше да им хрумне да правят такива тестове. Ако затворят, която и да е голяма единица, ще се открият голям брой позитивни хора, което е нормалното разпространение на Covid-19. Неговото разпространение ще спре, когато се срещне с всички възможни хора, коментира доцент Андрей Чорбанов.

В момента в света започват изследвания за така наречения клетъчен имунитет. Точно той е отговорен за нашия имунитет, а не антителата, смята Чорбанов.

„Гордостта, че Пловдив беше тестван за антитела, е едно полево обезсмислено усилие на местните организации. Защото измерването на антителата не нови абсолютно никаква информация“, коментира още Чорбанов.

Цялото интервю с доцент Андрей Чорбанов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 25.01.25 в 10:35

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17