"Има доста основания да смятаме, че част от бизнес пътуванията са излишно харчене на пари, тъй като същата работа може да се свърши с видеоконференция. Ако това бъде възприето от широк кръг компании, то ще означава доста сериозен спад на бизнес пътуванията и отражение върху авиацията, услугите, доставките, хотелите и конферентните зали".
Това прогнозира в коментара си за отраженията на коронакризата експертът от Интситута за пазарна икономика Лъчезар Богданов в следобедната програма "Ден след ден" на Радио Пловдив.
По думите му този ефект на ограниченията, наложени срещу разпространението на коронавируса в световен мащаб, може да стане траен феномен.
Прогнозите
Според Богданов може да се очаква и ускорено пренастройване на потребителските предпочитания, тъй като някои хора вече са пробвали пазаруването по интернет, както и някои електронни услуги, а това от своя страна ще провокира и натиск за затваряне на физически обекти. Всички тези неща ни побутваха към промяна чрез технологиите, но предстои да стане ясно дали дората ще останат резистентни към новото и ще искат да се върнат към познатото или ще приемат, това, което сме експериментирали през последните три месеца.
Туризмът
Заради несигурността на мерките, никой не може да планира международно пътуване, тъй като авиокомпаниите отменият и пускат полети на две-три седмици. Освен това влияние на туризма оказва и един психологически фактор, свързан с познатото и непознатото, допълни Богданов. Той поясни, че доста хора в отделни градове, смятат, че при тях няма зараза, а тя се пренася от тези, които идват отвън.
Кризите
Европа преживя измерим, но краткосрочен ефект от затвярането - както при търговията, така и в част от индустрията. Сега е важно доколко тежка е здравната криза. И от това зависи дали икономиката ще влезе доста по-бързо в руслото си, каза още Богданов.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..