Няма по-голям риск от заразяване с КОВИД-19 на хора с алергии, ако те си пият изписаните лекарства, както лекарят им ги е предписал. Това заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Васил Димитров, национален консултант по клинична алергология.
По-важно е болните да си взимат лекарствата и при нужда да се консултират с лекар специалист, посочи той.
"Дезинфектантите не са опасни за хората с алергии, но дразнят лигавицте и така предизвикват неспецифично дразнене. Трябва да се ползват дезинфектанти без директен контакт", посъветва професорът.
Експертът посочи редица прилики и разлики в симптоматиката между КОВИД-19 и алергиите, но подчерта, че при коронавирусната инфекция има висока температура и специфичен задух, който не може да се сбърка с алергиите, които пък често са придружени с обилна хрема и имат най-често сезонен характер.
"Непрекъснато зачестяват алергиите, у нас се счита, че 35 % от населението, т.е. всеки трети има алергично страдание. Смята се, че до 2025 г. ще има ръст в заболяванията, свързани с алергии. Причините са 2 - замърсяването на околната среда и съвършенството на нашето европейско общество, при което хората рядко умират от инфекции и други, добре познати в миналото болести", обясни още проф. Димитров.
По думите му България не е изключение - около 9 % от българите страдат от астма и 20 % от алергичен ринит, което прави между 1,2 - 1,5 милиона души в страната.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Васил Димитров, национален консултант по клинична алергология, е в прикачения файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..