Няма по-голям риск от заразяване с КОВИД-19 на хора с алергии, ако те си пият изписаните лекарства, както лекарят им ги е предписал. Това заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Васил Димитров, национален консултант по клинична алергология.
По-важно е болните да си взимат лекарствата и при нужда да се консултират с лекар специалист, посочи той.
"Дезинфектантите не са опасни за хората с алергии, но дразнят лигавицте и така предизвикват неспецифично дразнене. Трябва да се ползват дезинфектанти без директен контакт", посъветва професорът.
Експертът посочи редица прилики и разлики в симптоматиката между КОВИД-19 и алергиите, но подчерта, че при коронавирусната инфекция има висока температура и специфичен задух, който не може да се сбърка с алергиите, които пък често са придружени с обилна хрема и имат най-често сезонен характер.
"Непрекъснато зачестяват алергиите, у нас се счита, че 35 % от населението, т.е. всеки трети има алергично страдание. Смята се, че до 2025 г. ще има ръст в заболяванията, свързани с алергии. Причините са 2 - замърсяването на околната среда и съвършенството на нашето европейско общество, при което хората рядко умират от инфекции и други, добре познати в миналото болести", обясни още проф. Димитров.
По думите му България не е изключение - около 9 % от българите страдат от астма и 20 % от алергичен ринит, което прави между 1,2 - 1,5 милиона души в страната.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Васил Димитров, национален консултант по клинична алергология, е в прикачения файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..