Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкращаване на администрацията за сметка на качеството

„Гласувахме изцяло нов правилник във всичките му текстове. Още в първия месец от мандата си групата на „Демократична България“ предложи пакет от предложения, така че работата на ОбС да стане по-публична за граждани“. Това заяви лидерът на групата Веселина Александрова.

Тя подчерта, че като член на временната комисия, която го е изготвила, е доволна от това, че от всички направени от групата предложения, са възприети три изключително важни -  сесиите да се излъчват он лайн, така че всеки да има достъп до информацията, както и да може да види кой съветник как е гласувал по дадените точки от дневния ред, и още -  пловдивчани да могат да знаят какви са  отговорите на кмета на зададените от съветниците въпроси, което досега не е било факт в правния мир.

Александрова определи като „неуместен и проблем“ факта, че независимо от твърдението на кмета при встъпването му в длъжност, че заплатите на общинските служители ще останат на старите  си нива в рамките на година, те все пак бяха увеличени.

„Редното в момента е да се направи съкращаване на администрацията, където заплатите са малки, за сметка  на качеството. Когато има малко хора, те могат да вършат и  по-добра работа от една армия администрация“.

По думите на Александрова, чистата заплата, която след промените ще получават съветниците след приспадане на данъци и осигуровка, е около 800 лв, а не - над 2000. Останалите пари са лимит – за консултации, към които съветниците трябва да прибягват, когато не са компетентни по дадена тема. Тези пари може и да не влязат в джобовете им.

„Защо във време, когато казваме, че нямаме средства за нищо, на практика вдигаме възнагражденията и защо не намаляваме преди това администрацията? Защо не намаляваме разходите за външни услуги, част от работата се припокрива с извършваната от администрацията?

Наистина, аз лично не намирам за редно и морално това, че без значение, кой какви заслуги има, всички да получават едни и същи възнаграждения,“ подчерта още  Александрова.

Интервюто чуйте от звуковия файл:  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34