Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според доц. Даниел Смилов

Ескалацията на напрежението у нас е сериозна

В действията на прокуратурата мнозина виждат двоен аршин, смята политологът

Разследванията на прокуратурата в президентската администрация и бреговата акция край парк "Росенец" предизвикаха ескалиране на напрежението в държавата, което пък доведе до снощния протест в столицата. Днес ГЕРБ пък свикват протест в защита на правителството. Може ли тези протести да доведат до нова ескалация на напрежението, коментира политологът доц. Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии. 

"Има сериозна ескалация на напрежението у нас, дори можем да говорим за междуинституционална война, особено между прокуратурата и президентството. Преминати са т.нар. червени линии, а ситуацията е много притеснителна", заяви в интервю за Радио Пловдив политологът. 

"Протестите са безпрецедентни, защото успяха да обединят леви и десни", посочи той. 

Доц. Смилов припомни, че формално прокуратурата има правото да разследва всички. "В действията на прокуратурата обаче мнозина виждат двоен аршин. Тя много детайлно се вглежда и разследва президентската администрация, но не прави същото по други важни за обществото казуси като разкритията на Васил Божков за липсващи 700 млн. лв. от хазарт, изтеклите записи и снимки на пълни с пари шкафчета. Мерките на прокуратурата са различни и това взривява обществото. Същото е и с казуса със стъпването на брега до парк "Росенец" - пак има двоен аршин", заяви доц. Смилов.

По думите му е силно притеснително, че не е ясно кой ръководи, на кого се отчита и кой контролира НСО. "Ако се окаже, че нито президентът, нито премиерът я контролират, кой тогава? Може би трети лица". "Притеснително е и че г-н Лазаров (б.ред. - депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров), който е шеф на парламентарната комисия, която контролира специалните служби, не знае. В една парламентарна държава парламентът е висш орган на контрол", посочи политологът. 

Според него много дълго време са трупани проблеми в тези институции и е дошла критичната точка за тяхното решаване.

Цялото интервю на Емил Костов с доц. Даниел Смилов е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46