Щурмът на Бастилията на 14 юли в Париж и последвалото събитие с приемането на „Декларация за правата на човека и гражданина“, съставят онази част от същността на цивилизована Европа, която почти два века и половина по-късно свободните и бленуващи за реална демокрация граждани, я търсят като опиат и излизат заедно на улицата, когато в тяхното съзнание тази демокрация е в съществен дефицит.
Хорът на общественото недоволство днес спряга нови имена и факти, но категориите „гражданство“, „законност“ и „морал“, които си остават без промяна, се съотнасят трудно с „институции“ и „власт“.
След прокурорския шурм в Президентството и поисканата от Румен Радев оставка на Правителството на Бойко Борисов и на главния прокурор Иван Гешев, на вътрешния министър - от ДБ, „плажуване“ без бански костюми, улични протести и полицейски произвол, продължаваме питането „Кой кого не иска да чуе в държавата, заплашена от „счупване“. Ще доведат ли протестите с необозрима продължителност във времето, до края на статуквото, в каква кондиция са управлението и градската десница? Темата коментираме със социолога доц. Петър Чолаков от Института по философия и социология при БАН и с депутата от ГЕРБ Спас Гърневски.
Какво заявиха пловдивчани в поредния ден на уличното недоволство срещу корупцията и властта? Репортажът е на Антония Попова.
Културният сектор – сериозно засегнат от КОВИД 19, а според българския евродепутат Андрей Слабаков – най-засегнатият. За трансформацията на Програма „Творческа Европа“ и подкрепата на хората от артистичния бранш – с него разговаря Екатерина Костова.
А във времете за култура след 9.00 – чуйте от фотографа Георги Иванов защо град Пловдив е ...за мечтатели. Едноименната фотографска изложба е на ул. „Абаджийска“ в квартал „Капана“.
А вторник ще посрещнем в ефира на програма „Точно днес“ с госта ни в рубриката „Добро утро, ден“ – балетмайсторът Русалия Кирова.
Празничното утро на 21 май ще посрещнем с камбанен звън от пловдивския храм „Свети Свети Константин и Елена“. Там ще бъде нашата колежка Елена Крушкова , която ще ни разкаже повече за празника и как пловдивчани го отбелязват. Двайсет и първият ден на месеца е изключително важен за над 50 000 зрелостници в цялата страна, които ще се явяват..
Финансов ресурс, мерен с число с дванайсет нули след него, вече имат не само най-богатите страни в света, но и България. Става дума за общото богатство на всички българи, което според проучване на Експертния клуб по икономика и политика, достига 1 трилион лева за първи път в историята. Ще говорим по темата с икономиста Стоян Панчев. Българската..
Със Снежана Павлова от "Фондация за развитие на емоционалната интелигентност", говорим за клуба за саморазвитие в пловдивското читалище „Алеко Константинов“. На 22 май, от 18 часа, в НБ „Иван Вазов“ е представянето на двуезичното издание „Накратко“/“Къс а джа“, което съдържа кратки словесни форми от културата на турската, татарската и..
Сгарфитото на Димитър Киров, известно като "Кончетата", от северната страна на Тунела е на снимката, с която аноносираме разговор в предаването "Точно днес". Ще го водим с изкуствоведа проф. Галина Лардева по повод 90 години от рождението на художника, които отбелязваме днес. Ще чуем и част от думите на Ди Киро от интервю в Златния фонд на БНР...
На прага на матурите тази година какво е новото и колко са зрелостниците, които ще полагат изпити в Пловдивска област? По темата Живка Танчева разговаря с началника на РУО – Пловдив Иванка Киркова . Дни след приемането на пловдивския бюджет синдикатите започнаха процедура по Закона за уреждане на трудовите спорове с искане да се увеличат..