„Добър протест“. Така политологът Деян Кюранов определи протестите на недоволните от управлението на ГЕРБ граждани на 16 юли.
По думите му, излезлите на улицата не са „обществеността“, а - малко хора, които са много възмутени и тяхното възмущение идва от отвращението от това, което се случва. „Ако през 2013 г. протестите бяха на възмущението, сега са – на отвращението“.
Кюранов подчерта, че под „малко“ разбира количеството им като електорат, защото, ако се стигне до избори, въпросът е колко ще бъдат тези, които ще гласуват срещу Правителството. Протестът все пак расте.
В сравнение с всички протести досега има и нови неща. Организацията на протеста с цел да не се допускат провокации, е много по-добра и „ никога досега не се е виждало толкова работа в това отношение, вкл. и успешна“.
„И преди сме виждали да се развяват цветя, но досега не сме чували полицай да благодари, че е имало хора от протеста, които са бранели полицията от организираните хулиганчета.“ Той е категоричен, че може да се говори за порастване културата на протеста и от двете стани.
Властта в момента се чувства слаба. Налице е разнобой в посланията на управляващите към хората. Объркването „горе“ е пълно. „Явно, след толкова години не могат да удържат хората, заради техните лъжи и зулуми“.
ГЕРБ в момента е объркан и властта излъчва противоречиви послания. Оставането на управляващите на тези позиции съвсем не зависи от тях, а от хората. "Това, че те са решили, че ще останат на власт до пролетта, а техен проблем."
Коалиционните партньори са се подплашили и всеки дърпа на своята страна. „Струва ми се, че всички са се качили в една каруца и тя се е затътрузила по нанадолнището и – право в реката“.
Кюранов бе категоричен, протестът, който бе пропрезидентски през първите два дни, много бързо е успял да премине към общополитически, продемократичен протест с цел справедливост и истина в медиите. „Тази еволюция беше много важна и в този смисъл, съм съгласен с Радев – да, това е морален протест“, заяви още политологът Деян Кюранов.
Сегашното време е време за раждане на лидери, но дали ще се родят те, това предстои да разберем.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..