В родния град на Левски – Карлово тържествата по случай 183 годишнината от рождението на Апостола започнаха рано сутринта с литургия в храма „Свети Николай“. На площад „Васил Левски“ бяха издигнати знамената на България и на Карлово и беше отслужен молебен за благоденствието на града и жителите му.
По традиция бяха посрещнати и участниците в Националния туристически поход „По стъпките на Васил Левски“. В продължение на няколко дни 150 души - малки деца с родителите си, ученици и техните преподаватели, студенти, представители на неправителствени организации, туристи - ветерани заедно вървяха в 7 лъча през Стара планина по стъпките на човека, дръзнал да мечтае и воюва за обединена България.
Инициативата е с 26 годишна история. И тази година походниците огласиха площад Васил Левски с възгласа: "Левски, Дяконе, Апостоле, ура, ура, ура!" И споделиха с какво ги вдъхновява личността на Апостола:
"Левски за мен е един от най комплексните сложни хора, неразгадани досега. И това, което най-много ми харесва, е, че всяка година когато идвам тук, откривам нови неща или си доизмислям нови неща, които ми помагат след това да бъда още по-добър човек".
С богата програма 183-тата годишнина от рождението на Апостола отбеляз и Националният музей „Васил Левски“. А в 21 часа с възрожденски песни в изпълнение наживо от тримата тенори започна тържественият митинг – заря.
След като прие тържествения строй на 61 Стрямска бригада, председателят на Парламента Цвета Караянчева произнесе слово пред множеството. В него тя заяви, че днес не се нуждаем от месии, "калпави родолюбци" и нравоучители, а от водачи, готови да се отрекат от себе си за общото благо:
"Днес вместо права, отстояваме правомощия. От чуждо име съдим. Допуснахме в речта си думи, които не струват и грош. Но така, както учим децата си на признателност, така трябва да учим себе си на разкаяние и смирение" - допълни председателят на Народното събрание. Словото й завърши с думите: "За да бъде човек свободен, трябва да желае свобода и другиму. Свобода пълна, свобода лична, свобода народна. Поклон, Апостоле! Да живее България!"
Пред паметника на Апостола военослужещи от карловската бригада положиха Гирлянд на признателност, след което венци и цветя бяха поднесени от името на държавни и общински институции, политически партии, патриотични комитети и организации, граждани. След химна на България, изпълнен от Военния духов оркестър на площада с името на Васил Левски, небето над Карлово се озари от празнични илюминации, в края на които прозвуча "На многая лета".
Церемонията, която бе събрала стотици карловци и гости на града, сред тях и редица официални лица, се излъчи пряко от Българското национално радио.
43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..
На днешния ден Българската православна църква почита светите братя Кирил и Методий. Още През Възраждането 11 май се утвърждава като важен празник. Първи известия за честването на светите братя на тази дата се намират в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 година на Неофит Рилски. През 1857 година денят е почетен в българската..
Значителен спад в цените на повечето зеленчуци на борсите в страната показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 1,16 процента до 2,377 пункта. Миналата..
Жителите на община Пазарджик се включиха активно в националната кампания "Капачки за бъдеще" - в подкрепа на детското здравеопазване. Събитието се проведе на паркинга пред големия хипермаркет на булевард „Георги Бенковски“ където жители на града, ученици, семейства и доброволци имаха възможността да предадат своите събрани капачки. Кампанията..
Днес на площад „Централен” в Пловдив за поредна година се проведе кампанията „Книги за смет”. Общината е дългогодишен домакин на инициативата. „Буквите, които ни свързват“ е мотото на кампанията, посветено на нашата азбука. Под това мото всяка година една буква от азбуката се представя под формата на специално издание. Така участниците..