Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВМРО иска дискусия и визия за общинското здравеопазване

| обновено на 21.07.20 в 15:04

Съветниците от ВМРО ще подкрепят предложението за отпускане на безлихвен заем от 270 000 лева на МБАЛ „Свети Мина“. Средствата са необходими за да се плати просрочено задължение към банка, заради което има запор на сметките на лечебното заведение. От ВМРО обаче настояват на болницата да се отпуснат необходимите средства за да функционира нормално, а също и дългосрочна визия за развитието й. В тази връзка съветниците внасят искане до кмета Здравка Димитров за организиране на дискусия за общинското здравеопазване.

 

„Искаме много широка дискусия, в която да се включат представители на всички политически сили в ОбС. И на тази среща общинската администрация да представи реалното състояние на това болнично заведение, включително и за финансовото състояние. Искаме цялостна картина на болницата. Трябва да станат ясни всички задължения, които са с гриф „просрочено“ – какъв е техния размер и колко средства са необходими за да се стабилизира лечебното заведение. Искаме Община Пловдив да каже ясно какви стъпки ще предприеме за стабилизиране на болницата. Според нас тя трябва да се запази и да е един от двата стълба на общинското здравеопазване“, каза градският лидер на ВМРО Борислав Инчев.

От ВМРО настояват и за приемане на ясна стратегия за цялото общинско здравеопазване, включително за развитието на ДКЦ-та и диспансерите. Борислав Инчев заяви още, че финансовите показатели на голяма част от тях са незадоволителни.

От партията коментираха и двете предложения в дневния ред на Общинската сесия утре, които касаят прекратяване на договор за управление с доктор Станка Павлова и временно назначаване на нов шеф, а също и прекратяването на конкурс за длъжността, тъй като тя се оказва единствения кандидат в него.

„Докога Общината ще открива процедура, тя ще стига донякъде, вижда се, че кандидатите не са правилните хора и пак я прекратяваме. Какво се случва в това ДКЦ? Работещите знаят ли кой им е управител, мотивирани ли са да повишават качеството на медицинските услуги? Защо поредна година има лечебни заведения, които трупат загуба? При някои от тях те стигат до няколко стотин хиляди лева“, каза още Инчев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54