Тома Биков изрази увереност, че коалиционния съвет ще се излезе с монолитни предложения и работата на правителството ще в нормален ритъм. "Защото нещата не опират само до персонални фактори, всяка една персонализация, на който и да е процес, е най-ниското ниво на политическия дебат".
Биков коментира, че е трудно е да се синхронизират целите на управляващите и на протестиращите, защото самите протестиращи са най-различни групи. "Диапазонът на техните искания е огромен и разнопосочен. Политическите сили трябва да преведат тези искания на хората на политически език. Ние трябва да гледаме на тези искания като симптими, а не като на заболяване, за да установим какъв е самият проблем. Длъжни сме обаче да се вслушваме и в гласовете на нашите избиратели, защото и те имат право на глас", каза Тома Биков и припомни думите на полският дисидент Адам Михник: „Демокрацията е за всички, не само за тези , които говорят високо“.
"Затова и ние сме длъжни да се вслушаме във всички гласове", каза депутатът от ГЕРБ.
"Оставка на правителството означава много дълбока политическа криза, защото има скъсана връзка в комуникацията между институциите. Затова и една политическа криза може да потопи страната ни в такива социални и икономически проблеми, които да решаваме дълго с години", предупреди Тома Биков.
"Приемам всеки да изрази несъгласието си, но не приемам възрастни хора да спират метрото в София. Това е абсолютно безотговорно поведение, което трябва да бъде санкционирано тежко. Това че имаш гражданска позиция не означава, че имаш повече права от всички останали", каза още Биков.
Той нарече нова тенденция фактът, че много млади хора заявяват, че искат да се върнат в България. "Всичко се променя и няма кой да спре промяната. Това не означава, че се извършва подмяна. Аз помня как изглеждаше страната преди 20 години и я виждам и днес. От 1997 година България се движи в правилна посока и се радвам, че едно поколение, родено след 1997 иска да се върне в Бълтария. И им казвам добре дошли".
Тома Биков подчерта, че всички правят грешки, но управлението на ГЕРБ не е напарвило стратегически грешки. "Препотвърдихме пътя, избран от България - да бъде европейска страна. И затова младите хоа искат да се върнат".
"Разговорът за корупцията винаги е много сложен, защото сме свикнали да наричаме корупция всичко онова, което не ни харесва. Корупция, например, е и да се обадиш на свой познат лекар, който да те вкара през страничната страна в системата на здравепазването", коменитра обвиненията за високо ниво на корупция в страната Тома Биков..
Той призова да пазим представителната демокрация и да водим борбата за промяна със средствата именно на представителната демокриция. "Тази борба се води в Парламента, а не през улицата и със спиране на метрото. Затова по-ефективно ще бъде да проведем този дебат с възможностите, които ни дава парламентарната демокрация. Тогава българите нека решат накъде искат да вървят. Постижение е, че през последните години ние решаваме политическите пробеми по мирен път, което е успех на демокрацията. И така трябва да бъде", каза в заключение депутатът от ГЕРБ Тома Биков.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..