Протестите в пандемичното лято на 2020 г. отброяват третата седмица от началото си. Досега гневът на улицата успя да калкулира единствено четири нови рокади в кабинета на Бойко Борисов, но питането за очакваната промяна в модела на управление не загуби актуалността си.
„Отровното“ трио от улицата изпъна докрай струните на търпимостта към политическата система, а на горния етаж на властта личностите от другото знаково трио – премиер-президент-главен прокурор, някак си не успяват да налучкат верния тон за институционална хармония.
За енергията на уличното митингуване по време на пандемия, смените в кабинета като политически гръмоотвод, и потенциала на площадната демокрация – чуйте политическия анализатор Пламен Асенов.
Драматичен ръст на Ковид-кризата на Балканите, заради привичките на населението, за което партито не спира, продължава да пълни заведенията, прегръща се и протестира. Констатацията на „Дойче веле“ е на фона на информацията за над 16 млн заразени с Ковид-19 по света от началото на пандемията. За динамиката на заразата и не губещата давността си тема за превенцията на разпространението й – епидемиологът от МУ – Пловдив проф. Йорданка Стоилова.
Икономистите от ООН обявиха, че кризата, предизвикана от коронавируса тази година може да струва на света между един и 2 трилиона долара. Нови социално-икономически мерки за борба с Ковид-19 предстои да обяви Правителството.
Към какво трябва да бъдат насочени те, за да успеят бизнесът и хората в най-бедната страна от ЕС да понесат ударите на неизвестността, свързани с пандемията - събеседник е финансистът от Институт за икономики и политики към УНСС Димитър Чобанов.
След 9 ч. с инициатора на два традиционни арт фестивала в Белозем Ганю Ганев – Ганди ще говорим за живота в изкуството по време на пандемия и още – за тайните на един куфар с рисунки, провокиращ настроение и естетически наслада. Изложбата на Цветана Гумеля е подредена във фестивалното село.
А тази седмица гост в рубриката „Добро утро, ден“ е директорът на Опера Пловдив Нина Найденова.
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..
В предаването днес Ви каним на мисия до Антарктида :))) Виктория Петкова и Кристиян Владов ще ни отведат до най-студеното място на Земята с и нтерактивното представяне на книгата "Българознайко - Мисия Антарктида" на 14.12. в Природонаучен музей Пловдив. Събитието е част от програмата на Ледения фестивал, който ще се проведе. Как ще премине той..
В утрото на 28 ноември засягаме важните теми от Пловдив и страната. Ще обърнем и специално внимание на образованието и на научните постижения в града и областта, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Малките ученици от Основно училище „Кочо Честименски“ стартират благотворителна инициатива, с която ще зарадват децата на загиналите..