Новите инициативи изглеждат обнадеждаващо, но под условие, става ясно от думите на Ваня Григорова, икономически съветник в структурата на КТ „Подкрепа“.
Най-важни са обявените 30% увеличение за работещите в агенциите на министерствата, смята тя, макар и с уговорката „да видим какво ще стане“.
По време на първия шок от Пандемията у нас се показа именно слабостта на държавната администрация – служителите са малко, неподготвени и немотивирани, защото са с ниски заплати, смята Ваня Григорова.
Те бяха претоварени с работа и под силен натиск от всички страни – от хората и политиците.
Проблемът е, че тази слабост води до отнемане на права на гражданите.
Все пак, да не се бърза с ентусиазма от новите обявени мерки, докато не видим разписани тези 30% за кого ще бъдат насочени конкретно, предупреди икономическият експерт на КТ „Подкрепа“. Скептицизмът е оправдан, тъй като вече видяхме, че има разминавания в очакванията и реалността, добави тя.
Може да дадеш на гладно куче обилна храна, но да и сложиш такъв похлупак, че да не я достигне, тоест да заложиш невъзможни за покриване критерии – образно метафоризира Ваня Григорова.
По думите и, сред мерките важна стъпка е увеличеният срок за получаване на обезщетенията за безработица.
Все още обаче не сме усетили действието на новите механизми, добави тя.
Според нея, протестите няма да престанат, докато „не падне главата“ на главния прокурор Иван Гешев. Само това би успокоило донякъде обществените опасения, че прокуратурата се използва като бухалка в политически ръце.
Макар протестът да не е породен точно от социални причини, виждаме, че на площадите в момента се излива именно огромно натрупано социално напрежение, коментира Ваня Григорова.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..