Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концертмайсторът Мичо Димитров - за музите и кризите

Разговор с концертмайстора на Пловдивската опера  Мичо Димиров за отражението върху хората на изкуството на кризите от тази година, първо пандемията с Ковид 19, а след това и протестите.

Известният цигулар сподели, че  както повече от хората на изкуството, и той трудно се е справил с изолацията, наложена от коронавируса, затова е правил опити непрекъснато чрез Фейсбук да излъчва свои импровизации и музика от собствения си дом. " Най-тежко е да бъдеш лишен от публиката.  Един футболен мач може да се играе и без публика, защото е състезание, докато не мога да си представя един концерт без публика -  това не е концерт", каза Димитров и добави, че тази ситуация обаче е доказала, че хората имат нужда от концерти, театри, от изкуство.

Програмата на Пловдивската опера е с блестящи постановки и участия, между които  предстоящите концерти на Веско Ешкенази, примата на Метрополитен опера пловдивчанката Соня Йончева, най-добрият Фалстаф, според Рикардо Мути - Кирил Манолов, но бившият концерт майстор на Пловдивска филхармония и настоящ концертмайстор на Пловдивската опера, сравни тези два периода в музикалната институция и каза, че за разлика от времето на Добрин Петков и Георги Димитров, сега симфоничните концерти в програмата са по два-три в годината -  "Не е справедливо", с огорчение сподели маестро Димитров и каза още, че в последните 10 годин,  никой не обръща внимане на културата и тя е последното нещо, за което някой се грижи. " Т.н. реформа разгроми симфоничните формации в страната, сега намалиха парите за музикантите, ние сме последната дупка на кавала". 

Мичо Димитров каза още, че за да преодолее кризата, много му е помогнало рисуването, има готови над 45 картини и очаква през септември самостоятелната си изложба в Пловдивски културен институт, а в момента участва в сборната изложба в галерия Arsenal of art   в Капана, в която всички художници имат връзка с родопското село Розовец. Между които е и художникът Енчо Пиронков и неговия син Петър.  Тази изложба се откри точно във вечерта на гfлемия протест ;rkd.rs  четвъртък в Пловдивq  и по време на откриването се е чул и звукът от минаващите по Главната  пртестиращи.  "Симпатизирам на протестите, аз никога не съм бил за комунистите, моят дядо е пострадал от тях, лежал е в лагери, целият живот на баща ми беше отровен оттова,  аз пътувах трудно, тъй че не искам комунизма да се връща, но сме в една безумна безизходица, правителството не направи кой знае какво и българинът тъне в беднотия, това е самата истина. Хората наистина страдат и вече е стигнало до точката на кипене. 

Но не мога да приема, че  хвърлянето на яйца и домати е начина, по който да се протестира, каза още Димитров и сподели, че одобрява акции като тази с факлите от предишната вечер. 

Народът не може да протестира, ако няма причина. И е хубаво, когато един търпелив човек като българския, когато му идва до гуша, тръгва на улицата. Аз съм от тези, които гласуваха за ГЕРБ и за дясното, и се надявах искрено и почтено, че нещата ще теръгнат по най-добрия начин, но виждам, че нещата загрубяват. Виждам, че се получава нещо подобно на режимите преди 10 ноември. 

Все пак, въпреки тези  кризи,  музите оцеляха..."


Интервюто с Мичо Димитров е в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Адела Пеева със специален "Златен ритон"

Известната наша режисьорка документалистка Адела Пеева ще получи специален „Златен ритон“ на тазгодишното издание на фестивала, чийто домакин е Пловдив от 13-и до 19-и декември. Тази награда се връчва за първи път на форума за документално и анимационно кино, а Адела Пеева от своя страна никога не е била отличавана с най-престижната..

публикувано на 26.11.24 в 11:04

„Послание за небесност“ на Росен Кръстев във „Възраждане“

Галерия „Възраждане“ представя изложбата „Послание за небесност“ на Росен Кръстев. Сюрреализмът и наивът някак органично се сливат и организират един идеалистично настроен фигуратив. Темата е възторгът - от живота, красотата, липсата на злото и сливането на небесното и земното , казва галеристката Красимира Алексиева. Росен Кръстев е..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Спомени на Генерала в Клуб "Неделя"

„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро и която бе повод нейният автор да бъде гост в предаването Клуб "Неделя".  Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров.  В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю..

публикувано на 25.11.24 в 16:45

Благотворителен концерт организират в Пазарджик

В програма "Точно днес" разказваме за благотворителния концерт, който предстои в Пазарджик. Той се прави за втора година по идея на фондация Род. Концертът ще се проведе на 8 декември, от 14:30 часа в спортна зала "Васил Левски". Мотото на инициативата е " Да откриеш семейство за Коледа 2024 ". Тя ще събере изпълнители за каузата, в помощ на деца и..

публикувано на 25.11.24 в 09:51

Преге - предаване за света на книгите, 23.11. - 29.11.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 3 . 11. 2023г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 23 ноември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ Антон П. Чехов. И тъй, шаранът се побърка. 160 стр., тв. к., ок. 4а, Кръг, 2024. Жозе Родригеш душ Сантуш. Тайната на Спиноза. 512 стр., ок. 5А,..

публикувано на 25.11.24 в 08:37