Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксина срещу Ковид-19 е възможна в началото на 2021 г.

Русия регистрира първата в света ваксина срещу Ковид-19. В България  заразата продължава да шества победоносно, напук на приспаната ни бдителност и отчита нови заразени  в Пловдив сред администрацията и в Пазарджик - в Центъра за спешна медицинска помощ. Събеседник е известният вирусолог акад. Ангел Гълъбов

Академик Гълъбов коментира, че в България истинско затягане на мерките срещу Ковид-19 не е имало. Пример е Китай, там видяхме, че забраниха излизане на улицата. Екипи посещаваха хората по домовете, носеха храна и лекарства, като наблюдаваха състоянието на болните. Това беше приложено и в Гърция, като резултатът беше перфектен във врамето април-май месец. В Гърция сега заболяваемостта се повишава поради отварянето на границите за туристи, но е по-малка от България.

Относно руската ваксина акад. Гълъбов каза, че не е първата, но сензанционно обявена от президента Путин.

„Това е първата ваксина, която получи утвърждаване, но научната общност счита, че това е преждевременно и неправилно. Така реагира големият руски вирусолог Александър Чепурнов и световно известни учени в чужбина. До сега се разработват 165 ваксини, като 30 се изпитват върху хора. Руската ваксина е изпитана на няколко десетки души, но това е първа фаза на изпитание. Сега търсят възможност да я изпитат на 800 души. Във финалната фаза ваксината се изпитва на няколко хиляди души. Трябва да се види, какъв ще бъде резултатът във всичките фази, дали има странични ефекти, защото може да създаде в международната общност негативто отношение към ваксинирането. Надеждата е да има сигурни резултати в началото на следващата година.“

Акад. Гълъбов уточни, че целта на ваксините е да обхванат вируса с всички възможни мутации.

Интервюто с акад. Ангел Гълъбов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41