Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малка част от предложенията изискват ВНС

Една много малка част от предложенията за промени в Конституцията изискват свикване на Велико народно събрание. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент доктор Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ по повод направените предложения от Бойко Борисов за рестарт на държавата, свикване на ВНС и промяна в Конституцията.

"Малко е учудващо – защо заради едно две предложения се бяга към тази правна фигура на Великото народно събрание, което предназначение е малко по-различно", коментира доцент Паунов.

Той уточни, че Велико народно събрание се изисква за да се намалят депутатите от 240 на 120, а също и тези във ВНС от 400 на 200.

„Тук може да спадне и намаляване на седемгодишните мандати на пет години на шефовете на ВКС, ВАС и главния прокурор, които да станат пет годишни", каза още Христо Паунов.

Проект за нова Конституция трябва да бъде внесен от 120 народни представители. Едва тогава може да започне процес на обсъждане на този проект.

„Нека не живеем на плоскостта, че ще има избори за ВНС. ВНС се свиква, когато се събере едно много голямо мнозинство от две трети от всички депутати, тоест най-малко 160. След като минат обсъжданията на проект за Конституция, тогава ще се произнесе НС дали ще има избори за ВНС. Според мен по-скоро няма да има избори за ВНС“, каза още Паунов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус-малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20