Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Малка част от предложенията изискват ВНС

Една много малка част от предложенията за промени в Конституцията изискват свикване на Велико народно събрание. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент доктор Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ по повод направените предложения от Бойко Борисов за рестарт на държавата, свикване на ВНС и промяна в Конституцията.

"Малко е учудващо – защо заради едно две предложения се бяга към тази правна фигура на Великото народно събрание, което предназначение е малко по-различно", коментира доцент Паунов.

Той уточни, че Велико народно събрание се изисква за да се намалят депутатите от 240 на 120, а също и тези във ВНС от 400 на 200.

„Тук може да спадне и намаляване на седемгодишните мандати на пет години на шефовете на ВКС, ВАС и главния прокурор, които да станат пет годишни", каза още Христо Паунов.

Проект за нова Конституция трябва да бъде внесен от 120 народни представители. Едва тогава може да започне процес на обсъждане на този проект.

„Нека не живеем на плоскостта, че ще има избори за ВНС. ВНС се свиква, когато се събере едно много голямо мнозинство от две трети от всички депутати, тоест най-малко 160. След като минат обсъжданията на проект за Конституция, тогава ще се произнесе НС дали ще има избори за ВНС. Според мен по-скоро няма да има избори за ВНС“, каза още Паунов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52