През последните пет години Пловдив откри една от своите най-големи забележителности. На Епископската базилика на Филипопол работиха екипи от археолози, архитекти, реставратори. Средствата за експонирането, близо 16 млн. лева поделиха фондация „Америка за България“ и община Пловдив.
2 000 кв. метра мозайки, капители, основи, надписи, колонади - днес всичко е подредено за откриването, за което все още няма точна дата.
Два етажа, два пласта от най-големия християнски храм открит по нашите земи, отредени от миналото на древния Филипопол. 100 птици, Изворът на живота, паунът като знак за райските места са експонирани в залите.
Епископската Базилика, датирана от IV-VI век скоро ще може да се разглежда от пловдивчани и гостите на града ни. Всеки последен четвъртък на месеца дори и безплатно.
Олтарът на храма е уникален, до него са стигали за молитва и поклонение не само духовниците, но и християните. Предполага се, че тук е имало положени мощи на светец. Има открити некрополи. Има и по-стара сграда от Базиликата, която също може да се разгледа в центъра на първия етаж. Там археолозите от екипа на Жени Танкова документираха, че става въпрос за находки от II-III век. Предполага се, че са основите на античен храм.
Днес екипите са доволни от свършената работа през последните пет години.
Ръководителят на екипа реставратори доц. Елена Кантарева-Дечева съобщи, че реставрацията е приключила през юли, и била приета от Министерството на културата. Очаква се в близките дни да бъде издаден Акт 16 на целия обект.
ОИ "Старинен Пловдив" ще стопинисва Епископската базилика на Филипопол. Тук ще работят 20 души.
снимки: Радио Пловдив и Епископска базилика на Филипопол / Bishop's Basilica of Philippopolis
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и много..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..
Пловдивската света митрополия вече има ново периодично издание – списание „Духовен път“, посветено на историята и съвременния живот на най – голямата епархия на Българската православна църква. Списанието ще излиза три пъти в годината и всеки брой ще има различна тематика. Първият брой проследява двухилядолетната история на християнството от..