През последните пет години Пловдив откри една от своите най-големи забележителности. На Епископската базилика на Филипопол работиха екипи от археолози, архитекти, реставратори. Средствата за експонирането, близо 16 млн. лева поделиха фондация „Америка за България“ и община Пловдив.
2 000 кв. метра мозайки, капители, основи, надписи, колонади - днес всичко е подредено за откриването, за което все още няма точна дата.
Два етажа, два пласта от най-големия християнски храм открит по нашите земи, отредени от миналото на древния Филипопол. 100 птици, Изворът на живота, паунът като знак за райските места са експонирани в залите.
Епископската Базилика, датирана от IV-VI век скоро ще може да се разглежда от пловдивчани и гостите на града ни. Всеки последен четвъртък на месеца дори и безплатно.
Олтарът на храма е уникален, до него са стигали за молитва и поклонение не само духовниците, но и християните. Предполага се, че тук е имало положени мощи на светец. Има открити некрополи. Има и по-стара сграда от Базиликата, която също може да се разгледа в центъра на първия етаж. Там археолозите от екипа на Жени Танкова документираха, че става въпрос за находки от II-III век. Предполага се, че са основите на античен храм.
Днес екипите са доволни от свършената работа през последните пет години.
Ръководителят на екипа реставратори доц. Елена Кантарева-Дечева съобщи, че реставрацията е приключила през юли, и била приета от Министерството на културата. Очаква се в близките дни да бъде издаден Акт 16 на целия обект.
ОИ "Старинен Пловдив" ще стопинисва Епископската базилика на Филипопол. Тук ще работят 20 души.
снимки: Радио Пловдив и Епископска базилика на Филипопол / Bishop's Basilica of Philippopolis
В Регионален исторически музей - Пловдив се проведе общото събрание на Сдружение „Български музеи” . За председател на сдружението бе избран д-р Огнян Тодоров , директор на Регионалния природонаучен музей в Пловдив. Негов заместник ще бъде Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей - Пловдив. Мандатът на управителния съвет е три..
Сборникът "Shining Wind/Сияен вятър" е издание на Британското хайку общество. Той ще бъде представен в събота, на 30 ноември, в Конуей Хол, емблематична сграда за британската столица. В нея се провеждат културни събития, книжни панаири, поетични рецитали, срещи на поетични, философски и културни общества. Антологията ще представят..
Държавна опера Пловдив представя премиерата на танцовия спектакъл в две части „Пианото“ от Иржи Бубеничек. Той е вдъхновен от емблематичния филм със същото име на Джейн Кемпиън и е създаден за Кралския балет на Нова Зеландия. Филмът „Пианото“, отличен с 3 награди „Оскар“ и „Златна палма“ в Кан, завладя сърцата на зрителите по света..
Как стигнахме дотам, че изкуственият интелект се нареди сред най-добрите в два поредни конкурса за поезия? Накъде отива поезията и накъде отиваме ние без нея? Накъде отиват хората и творчеството?. Гости на "Срещите" - проф.Маргарита Младенова, Николай Генов и Георги Караманев.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..