Реформата в текстовете на Конституцията не е категорично ограничена и определена. Поначало не става ясно дали говорим за изменения на текстовете или за цяла нова Конституция. Eдна от линиите, по които се критикува проектъj e, че до голяма степен той преписва съществуващи текстове и размества местата им в структурата на документа, който се предлага. Това заяви юристът и независим депутат Явор Нотев.
По думите му, в действащата Конституция промените в основния закон на Републиката се съдържат в 9-та глава, в която са регламентирани стъпките, по които промените могат да се осъществяват. Има разделение на текстовете от №. 153 до 156, които регламентират процедурата по изменение и допълнение на Конституцията. А от 157 до края на гл. 9 става ясно как се приема нова Конституция от вече избрано ВНС. Отграничението е направено в самата глава
Процедурата е ясно заявена и не буди колебания. Определени са и сроковете, в които трябва да се приемат и гласуват новите предложения, както и мнозинството, с което те се утвърждават.
Процедурата дава рамката на изработването на промените и на новата Конституция. Определен и начинът, по който тази процедура стартира, както и компетентността на субектите, които биха могли да предявят претенции за изработване на нова конституция – половината от настоящия брой на депутатите в обикновеното Народно събрание – над 120 души.
Премиерът има възможността като лидер на най-представената партия в българския парламент да поеме инициативата за съставяне на новата Конституция.
По думите на Нотев обаче, дебатът е излязъл извън минимума на познание, който трябва да притежават хората, които „скачат“ вътре в този дебат. Проектът, с който сега те разполагат, не означава, че той ще остане в сегашния си вид.
Същественият въпрос на днешния момент е, дали сега трябва да започне тази процедура и от отговора му ще стане ясно дали не се търси авариен изход от кризисната ситуация в страната и отлагане на острите сблъсъци и конфликти.
Дори и да е така обаче, това не е лоша перспектива за възможностите на управляващите и на опозицията да намерят точните отговори на въпросите, които вълнуват обществото ни.
Споровете са налице, но сблъсъкът на улицата не е по-съдържателен от това да се спори по един проект за Конституция, бе категоричен Нотев.
Разглеждането на Конституцията намери място в дневния ред на обществото някакси изненадващо. Ще има ли обаче обществото търпение и спокойствие да започне и да довърши този дебат, предстои да разберем.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..