Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебатът за Конституцията влезе в дневния ред на обществото

Реформата в текстовете на Конституцията не е категорично ограничена  и определена. Поначало не става ясно дали говорим за изменения на текстовете или за цяла нова Конституция.  Eдна от линиите, по които се критикува проектъj e, че до голяма степен той преписва съществуващи текстове и размества  местата им в структурата на документа, който се предлага. Това заяви юристът и независим депутат Явор Нотев.

По думите му, в действащата Конституция промените в основния закон на Републиката се съдържат в 9-та глава, в която са регламентирани стъпките, по които промените могат да се осъществяват. Има разделение на текстовете от №. 153 до 156, които регламентират процедурата по изменение и допълнение на Конституцията. А от 157 до края на гл. 9 става ясно как се приема нова Конституция от вече избрано ВНС. Отграничението е направено в самата глава 

Процедурата е ясно заявена и не буди колебания. Определени са и сроковете, в които трябва да се приемат и гласуват новите предложения, както и мнозинството, с което те се утвърждават.

Процедурата дава рамката на изработването на промените и на новата Конституция. Определен и начинът, по който тази процедура стартира, както и компетентността на субектите, които биха могли да предявят претенции за изработване на нова конституция – половината от настоящия брой на депутатите в обикновеното Народно събрание – над 120 души.

Премиерът има възможността като лидер на най-представената партия в българския парламент да поеме инициативата за съставяне на новата Конституция.

По думите на Нотев обаче,  дебатът е излязъл извън минимума на познание, който трябва да притежават хората, които „скачат“ вътре в този дебат. Проектът, с който сега те разполагат, не означава, че той ще остане в сегашния си вид.

 
Същественият въпрос на днешния момент е, дали сега трябва да започне тази процедура и от отговора му ще стане ясно дали не се търси авариен изход от кризисната ситуация в страната и отлагане на острите сблъсъци и конфликти.

Дори и да е така обаче, това не е лоша перспектива за възможностите на управляващите и на опозицията да намерят точните отговори на въпросите, които вълнуват обществото ни.

Споровете са налице, но сблъсъкът на улицата не е по-съдържателен от това да се спори по един проект за Конституция, бе категоричен Нотев.

Разглеждането на Конституцията намери място в дневния ред на обществото някакси изненадващо. Ще има ли обаче обществото търпение и спокойствие да започне и да довърши този дебат, предстои да разберем.  

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Георги Стоев

Веригите трябва да въведат двойния етикет - в лева и евро

Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще..

публикувано на 12.05.25 в 11:09
Иво Инджов

Референдумът ще доведе до консолидация на популистите

На банкнотите евро още от 2013 година има надписи на кирилица. В очакване на доклада през юни, и 12 години по-късно в България е пак актуална темата за референдум - дали искаме, или не да плащаме с единната европейска валута от 1 януари 2026 година.  Политическите нюанси на това решение на президента Румен Радев коментираме с доц. Иво Инджов ,..

публикувано на 12.05.25 в 10:10

Нужни са по-строги наказания за насилието над животни

Министър-председателят Росен Желязков ще открие кръгла маса на тема: "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните". Организатор е евродепутатът от ЕНП Емил Радев .  За новите предизвикателства пред ЕС по темата и за инициативите на законодателно ниво,  научаваме от разговора със заместник-председателя на..

публикувано на 12.05.25 в 09:41

Хуманитарната гимназия в Пловдив е храм на знанието и хуманизма

Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив е първото в света училище, което носи името на светите братя равноапостоли и духовни учители на целия християнски свят. В това училище през 1851 година се заражда най – българският празник – Денят на братята Кирил и Методий.  От пловдивското училище тръгват науката и просвещението на..

публикувано на 12.05.25 в 08:36

Три дни пивки вина и гурме изкушения в Стария Пловдив

От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти.  Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..

публикувано на 09.05.25 в 17:34