На 18 август Българската православна църква отбелязва смъртта (Успението) през 946 година на Св. Иван/Йоан Рилски. Тази година се навършват 1074 години от кончината на светеца, считан за небесен закрилник на българския народ.
В Пловдив, в едноименния храм, празничното богослужение беше водено от Знеполски епископ Арсений.
В своята проповед епископ Арсений каза, че Св.Иван Рилски е „ нашето българско нетленно кандило“ и призова да отправяме молитвите си към светеца, който да се моли за нас, да се застъпи за нашето Отечество. „Живеем във време на трудности, изпитания и раздори, времена на крамоли и скандали, и по молитвите на богоносния наш Отец, Бог да умири всички, дарувайки дух на търпение, на мир и братолюбие. А ние, по мярката ни, да се стараем да подражаваме на неговата свята вяра.“
Дошлите в храма пловдивчани, запалваха свещ с молитва за здраве и спокойствие на семействата си и на българския народ.
Иван Рилски е роден около 876 г. в с. Скрино в Осоговската планина. Живял е по времето на княз Борис и сина му Владимир, на цар Симеон и на сина му Петър - време на широко разпространение на християнството в пределите на България. След като приема монашеството, напуска манастира и живее като отшелник . Основател е на Рилския манастир.
Българският цар Петър I изминава 450 km от столицата Велики Преслав до Рила, за да се срещне с него. Монахът обаче не пожелава да се запознае с владетеля поради смирение. Той приема плодовете, но не и златото, което царят му предлага, като само му се покланя отдалеч. Това още повече увеличава славата му и към него заприиждат ученици от цяла България.
Преди смъртта си се оттегля в пълно уединение и съставя своето „завещание“ -Завет. Този Завет той оставя на учениците си. Текстът му, запазен в преписи от XVIII и XIX век, е с множество цитати от Стария и Новия завет.
Около 980 г. мощите му са открити и пренесени в София, а той е канонизиран за светец. През 1183 г. унгарският крал Бела III отвоюва Средец от византийците и отнася мощите му в Унгария, откъдето са върнати след четири години.
След Освобождението на България от византийско робство цар Асен I ги пренася в столицата Търново през 1195 г., където остават почти три столетия. През 1469 г. реликвата е върната в Рилския манастир.
Според преданието светецът е извършил много чудеса през живота си и след смъртта си: нахранил овчари, излекувал с молитвата си душевно болен, изцерил от разни болести благочестиви люде, опазва манастира си чрез своята благодатна сила. Иван Рилски е почитан като общобългарски светец, но славата му се разнася из целия Балкански полуостров и в Русия.Умира през 946 г. и е погребан в малката манастирска църква на Светата Рилска обител.
Пореден голям пожар е бушувал снощи в пловдивския квартал "Столипиново". 4 екипа пожарникари са се борили няколко часа с огнената стихия. Пламъците са лумнали малко след 18,00 часа на улица "Крайречна“. Изгорели са 4 постройки, като в близост е имало и други къщи, които обаче не са засегнати. Спасителните действия са продължили почти до..
Пловдивчани са прави в недоволството си от неуредиците в градския транспорт – заяви по Радио Пловдив новият заместник-кмет по транспорта Ерол Садъков. Според него, нещата рязко са се подобрили след прекратяването на договорите с неизрядните превозвачи. Тепърва обаче има много да се работи за достигане до нормални нива на услугата, добави Ерол..
1700 овце остават под карантина, стана ясно след тричасовата среща снощи на министъра на земеделието Георги Тахов с животновъдите от Велинград. Предстои да бъдат изследвани трети проби от животните в лаборатория във Франция или в Германия. Министърът откликна на призива на животновъдите, които чрез ефира на БНР поискаха втора среща с..
Трите пловдивски държавни културни институции - Драматичен театър, Държавен куклен театър и Държавна опера - Пловдив заеха първите места, оценени с отлична оценка и най-висок брой точки, в класацията, която Министерство на културата публикува преди дни. Тя е в рамките на кампанията „ Резултати от комплексна оценка на държавни културни институти в..
Днес светват Коледните елхи в районите „Западен“ и „Южен“. Светлините на 8-метровото коледно дърво в парка на Гарнизонна фурна ще светнат в 16:30 ч. В тържеството ще участват деца от детските градини и училища в район „Западен“. В 17:30 ч. ще грейне елхата в "Южен". Тя е разположена в парк „Белите брези“, а светлинките й ще пусне кмета на района..