2 премиери в голяма зала и 2 в камерна – това са новостите в репертоара на новия сезон на Драматичен театър Пловдив. С него той влиза в своята 140-та годишнина, както и в 140-та годишнина от създаването на професионален театър у нас. „Майстори“ от Рачо Стоянов с режисьор Асен Шопов и „Закуска в Тифани“ от Труман Капоти са двете представления, които ще види зрителят за първи път на голяма сцена през октомври и ноември.
Днес започнаха репетициите по постановката на американския писател, която се поставя за първи път на театрална сцена в България благодарение на адаптацията на текста от Александър Секулов и режисьора на спектакъла Диана Добрева.
Творческият тандем, познат от много още забележителни постановки, последната от които „Одисей“, включва в осъществяване на постановката Мира Каланова и Марина Райчинова, които правят сценографията и костюмите, музиката е на Петя Диманова, а хореографията - на Деян Георгиев. В главната женска роля след кастинг влиза четвъртокурсничката от класа на проф. Пламен Марков Климентина Фърцова. А в ролята на Труман Капоти ще видим Константин Еленков, който след като изигра Одисей, вече е в трупата на пловдивския театър. Участват още една дузина негови актьори. Очаква се премиерата да е в края на ноември.
"Закуска в Тифани" е и първата репетиция в театъра за новия сезон, в който очакванията на директора му Кръстю Кръстев са да няма нови условия за карантина и за връщане на продадени за представления билети.
Едната от камерните пиеси, на които им предстоят премиери до края на годината, е по текст на актрисата Светлана Атанасова, с който тя ще направи своеобразно завръщане в пловдивския театър. Другото заглавие все още се уточнява, съобщи Кръстю Кръстев. Традиционно, театърът ще домакинства през септември и Международния театрален фестивал „Сцена на кръстопът“.
Чуйте интервюто с Диана Добрева и Александър Секулов за "Закуска в Тифани" в звуковия файл, а в другия - репортажа за откриването на сезона с директора на театъра в Пловдив Кръстю Кръстев.
Регионалният исторически музей в Пазарджик спечели финансиране от министерство на културата за реставрация на „Геновата“ къща, която е паметник на културата. 300 000 лева е финансовата подкрепа за ремонт на покрива, консервация и реставрация по фасадите и на интериора. Сградата е построена през 1880 г. и е типичен представител на градската..
Експозицията включва живописни творби, в които вибрацията на форма и цвят е проекция на личното пространство на авторката. Инспирирана от конкретна натура, тя превръща пространството в платната в почти абстрактно, наситено с емоция, крайно лична. Следата от четката носи импулса на впечатлението, създава своеобразен свят, в който водещ е..
„Доказано“ е надсловът на изложбата – скулптура и живопис на Димитър Рашков в галерия „Възраждане“ Експозицията, която е по повод 70-годишнината на автора, провокира зрителя да се забавлява и усмихва, проследявайки карнавалния парад на Рашковите дебеланковци и дебелани, а маслените платна са голямата изненада, която художникът поднася..
Десет изявени художници, свързани с Пловдив, участват в изложбата „5,6,7“, която събира юбиляри в съвместна експозиция в галерия „Капана“ на Градска художествена галерия. Куратор на изложбата, която се осъществява под егидата на Дружеството на пловдивските художници и се финансира от Община Пловдив, е художникът Костадин Отонов. Сред..
Среща разговор с д-р Петър Величков за „Непознатият поет Трифон Кунев“ представят издателство „Библиотека България“, Литературен салон "Spirit&Spirit" и клуб „Петното на Роршах“. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той хвърля светлина върху интересната личност на големия български поет и общественик, разчитайки писмата му до неговата любима -..