По нейните думи е необходима държавна политика и воля за създаване на дългосрочен план за осъществяване на Зелената сделка. Така ще имаме повече енергия и по-малко диоксид. Целта е по-чистка планета и по-силна икономика.
„Зелената сделка е възможност за българската енергетика, земеделие и индустрия да преминат на следващ етап. Да се модернизират, а нашето общество да се възползва от новите технологии и развитието на света. В Западна Европа големите икономики се справиха с това предизвикателство. За съжаление България не беше толкова амбициозна през последните години. Сега трябва да наваксаме, защото до 2025 година е необходимо да трансформираме своята енергетика, земеделие и индустрия, да са нисковъглеродни, да се възползваме от Зелената сделка, която е шанс за България“.
Меглена Русенова посочи, че другите държави от Източна Европа преди 5-6 години са били в нашето положение. Те имат региони, които са силно зависими от въглищната и минната индустрия. Успяват още в предишния етап да се възползват от програмите на ЕК, които приключват своето финансиране през 2020 година. Това са Унгария, Чехия, Полша и прибалтийските държави - Литва, Латвия и Естония. Те финансират в трансформация на индустрията, но и в образователната система, като подготвят специалисти за този преход. Така проблемните региони стават икономически лидери.
„България все още не е изпуснала влака, но има шанс да влезе в последния вагон. Трябва много бързо да се организира планирането на регионално ниво, защото фондът за Зелената сделка дава големи възможности. Той ще финансира конкретни програми и проекти по региони, но целенасочено за развитие на високотехнологични компании и работни места от ново поколение. Ако това не се случи, ние ще загубим като държава и общество“, категорична е Меглена Русенова.
Интервюто с Меглена Русенова, председател на Българска фотоволтаична асоциация е в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..