Античният театър в Пловдив ще бъде домакин на концерта "Музика на мира", на който ще прозвучи Седма симфония от Шостакович. Събитието на 22 август е по повод 75-годишнината от Великата отечествена война, съобщиха организаторите.
Произведението ще бъде изпълнено от близо 100 музиканти от оркестъра на Пловдивската държавна опера с диригент маестро Диан Чобанов. "Музика на мира" е международен музикален проект, който предвижда изпълнението на същата творба от оркестри в Германия (Берлин и Торгау), Австрия (Виена), Русия (Прохоровско поле, Белогородска област) и България (Пловдив).
Само в България Седмата симфония ще бъде изпълнена на живо, ще се снима с 11 камери и ще се предава от руски телевизии, каза Ованес Мелик-Пашаев - шеф на "Жокер медиа".
Това ще бъде първото крупно мероприятие на открито по повод 9 май, чието честване беше отложено заради пандемията, обяви Алексей Новосьолов - съветник в руското посолството у нас.
Юбилеят съвпада и с 75-годишнината от създаването на Пловдивската филхармония, която исторически също е свързана с името на Шостакович, обясни Диан Чобанов - музикален директор на Пловдивската опера. През 1958 г., по време на първото му посещение у нас, в Пловдив и Русе се изпълняват за първи път неговите произведения - Пета симфония и Втори клавирен концерт.
Добрин Петков (1923-1987), диригент в Пловдивския държавен симфоничен оркестър (1956-1962,) е определян от самия Шостакович като негов най-добър интерпретатор, добави Чобанов. По думите му Шостакович и Чайковски са композиторите, които най-добре отговарят на натюрела на българските оркестри, а Седма симфония е "Олимп за всеки оркестър".
Мичо Димитров - концертмайстор на Пловдивската опера, разказа, че музикантите ще свирят на ноти, използвани по време на първото изпълнение на тази симфония в Русе. По думите му закъснението, с което се организира концертът не е случайно, защото първата част на Седма симфония е писана точно по това време преди 81 години.
Пловдивската опера ще изпълни Седма симфония също и на 31 август - в Античния театър, както и през октомври на закрито, обяви Диан Чобанов.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..