Политологът Светлин Тачев, специалист в сферата на протестни мобилизации, социални движения, пряко гражданско участие и пряка демокрация коментира тактиката на властта, след ремонта на кабинета, предложението за нова Конституция, и влизане в процедура за събиране на гласове за задвижване на парламентарната машина. Втори септември наближава, а протестиращите казаха, че няма да отстъпят, въпреки уверението на Цвета Караянчева, председател на НС, че това е покана за разговор.
Ситуацията е патова, това заяви политологът д-р Светлин Тачев, относно протеста за оставките на премиера Борисов и главния ппрокурор Иван Гешев.
„Премиерът е решил да изкара пълен мандат, но протестиращите остават до неговата оставка. Протестът ще покаже своята сила на 2-ри септември, когато депутатите започват работа. Националният протест на 29 юли показа, че се случи нещо, което в най-новата ни история е познато само няколко пъти. Сега отново е моментът да видим протестния заряд, защото изследванията показват, че подкрепата е 62%.“
Светлин Тачев посочи, че анонсът на Борисов за промяна и нова Конституция и ВНС е контраатака на протеста, а целта е да бъде матиран. Да отговори на желанията на протестиращите и да печели време. Личното му мнение за промени в Конституцията и свикване на ВНС е, че сега е доста опасно. Това е хитър ход Борисов да обезсили протеста, но на този етап не се случва. Сега промени или изцяло нова Конституция, не са належащи. Могат да се правят някои промени през ОНС.
„Само процесът на гласуване ще покаже, кой ще подкрепи предложението на ГЕРБ. Относно процедурата за свикване на ВНС ще бъде много по-трудно, и почти невъзможно. Остава схемата за печелене на време. Борисов измести темата за оставка към предложението за нова Конституция и ВНС. Ще обяви, че той е рестартирал държавата, ако това не се случи ще обвини опозицията: „Ето, аз исках, но вие, не искахте.“ Вероятно това е желанието му, да излезе печеливш и в двата случая", подчерта в заключение Светлин Тачев.
Интервюто с политолога д-р Светлин Тачев е в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..