Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списъкът на МОН за децата, които ще учат онлайн, е рационален

Има ли опасност деца с хронични заболявания да се окажат дискриминирани от мерките за тяхното здраве? Темата коментира доц. д-р Нарцис Калева - детски ендокринолог. 

Д-р Калева подчерта, че ковид кризата е факт и няма конспирация. Касае се за истинско тежко заболяване с много сериозни последствия.

„Началото на учебната година е предизвикателство за всички. Министерствата на здравеопазването и просветата трябваше сериозно да поработят през август, да решават за рискове при някои групи деца при евентуално заболяване от Ковид-19. Нашето сдружение по детска ендокринология също се включи в тази дискусия. Кои хронично болни деца с ендокринни и метаболитни заболявания биха могли да бъдат освободени, и да преминат на виртуална форма на обучение? Това е моето участие в изготвянето на списъка на ендокринните заболявания, които биха освободили децата от училище.“

Д-р Калева обясни, че когато става дума за тежки заболявания на първо място е имунен дефицит. Тогава и най-баналните инфекции водят до тежки усложнения, също надбъбречнта недостатъчност-адисоновата болест. Имало е спор за децата с диабет. 

Според лекарите диабетът е по-скоро състояние, а не тежко заболяване, което да дискриминира децата да посещават училище. Децата със захарен диабет тип 1, не бива да бъдат дискриминирани спрямо техните здрави връстници.  

Интервюто с доц. д-р Нарцис Калева е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Сценичните изкуства искат спешно средства, нямат пари

Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто.  В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..

публикувано на 09.07.25 в 10:00

Преминаването от лев в евро - говорят пловдивчани

Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..

публикувано на 09.07.25 в 08:47

В Пловдив отбелязаха Деня на парамедика

С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика.   Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..

публикувано на 08.07.25 в 12:13

Десетки родители и деца подават документи на място в центровете

За поредна година   родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас.  "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..

публикувано на 08.07.25 в 11:30

Еврото не оправдава рекет върху бизнеса и популизъм

Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..

публикувано на 08.07.25 в 11:20