Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Динев, писател:

Пловдив е градът на моето безсмъртие

Градът има съдбата да събира противоречията на културите и религиите

| обновено на 04.09.20 в 10:47
2
Снимка: Ciela Books

Един пловдивчанин в Австрия написа книга, която пресата в немскоезичния свят обяви за феномен. Запознаваме ви с Димитър Динев преди празника на Пловдив, 6 септември, той разказва за романа му "Ангелски езици", за силата на града, в който си роден и за идеята да се протестира.

Писателят каза, че следи с безпокойство събитията у нас от това лято. Той смята, че ситуацията е много сложна, и че, пак се връщаме назад, но това е така, защото властта в България се наследява. "Изборите са нещо съвсем формално", каза Динев.

"Естествено много силно е присъствието на службите и аз съм отчаян, и като започна да мисля ставам депресивен. Затова предпочитам да мисля за семейството ми и работата", обясни писателят. 

За "Ангелски езици", с второ издание на "Сиела" от 2019-та: "Началото на романа ми хрумна след едно посещание, заедно със съпругата ми на гробищата във Виена. Мисленето за началото ми отне дълго време. Но в центъра на романа е Пловдив, това е градът, който най-добре познавам.

Обаче има една друга страна, в този град е минало моето детство, а то е най-важното време за изграждането на един човек. Това е времето на нашето безсмъртие, защото тогава то, времето не играе никаква роля. В Пловдив е минало времето на моята вечност. Тайната на всяка книга е, че ако читателят  не се познае в нея, то той не я чете до край. Всеки човек търси себе си в книгата, или потвърждение на това, че несгодите са имали смисъл в живота ни. Искрен и Светльо не съществуват в живота, но като писах романа, те живяха с мен..."

"Искрата да напусна България през 1990 година бяха първите свободни избори, и тогава се питах защо българите избраха пак палачите си, но не знаех, че тези избори са били манипулирани", каза пред Радио Пловдив Димитър Динев. 

За Пловдив: "Обичах като дете Бунарджика, после Стария град, а също и Античния театър. Моите родители живеят в Пловдив. За мен този град е градът на моето безсмъртие. Той е дълбоко свързан с всичко, което чувствам и мисля. Градът има съдбата да събира противоречията на културите и религиите и да ги обединява. Пловдив е градът-обединител."

Следващият му роман ще излезе на немски език, очаква се това стане през 2021 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48