Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МК финансира нови разкопки на Римските терми в Хисаря

Лятна разходка по следите на римляни и траки. Говорим как се съхранява историческото наследство в Хисаря, с директора на Археологическия музей - доц. Митко Маждаров. Той разказва за поредните разкопки на Римските императорски терми, получили този сезон финансиране от Министерството на културата за над 25 000 лева. 

Доц. Маджаров обясни, че от днес започва същинската работа по обекта, като се очаква да се разкрие културен пласт от югозападната част на термите, т.нар. преддверие. "Смятаме да доразкрием останалата част от отоплителната система, която има канал, по който тече минерална вода", поясни доц. Маджаров. Той очаква и нови археологически находки, защото там е намерена известната мраморна лъвска глава. Тя се пази в Археологическия музей, а нейно копие може да се види на Римските терми. 

"Това е поредният проект за термите, за последните четири години, ние редовно получаваме финансиране от МК", добави археологът. По думите му община Хисаря спечели мащабен проект за 10 млн. лева за три обекта в града. Ще се реновират и социализират: Камилите на Крепостната стена, Римските терми и Кулата до пътя Пловдив- Карлово. Това ще стане през 2021 година, когато се очаква термите да бъдат покрити по заданието, което вече е предложено. 

Римските терми са разположени са в парк „Момина сълза”. На отделни места са запазени почти до покрив. Те са едни от малкото известни термални римски бани в Европа. Целият комплекс обхваща 3000 кв.м. площ. Първоначалното им изграждане, заедно с нимфеума (светилище на нимфите) в тях датира от средата на II век. По европейски проект „Развитие на културно-историческите атракции на територията на община Хисаря” обектът е консервиран, частично реставриран и достъпен за посещение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пламен Монев с нова живописна изложба в галерия "Дяков"

Тазгодишният лауреат на Годишната награда на Галерия „Дяков“ за принос в развитието на живописта Пламен Монев открива  изложбата си „Между Черно и Бяло море“. Живописните му платна  водят почитателите на места, където очите се изпълват с необятността на морската шир, дори когато тя е само загатната. Монев е завършил  Националната..

обновено на 19.09.24 в 10:08

Куклената актриса Мария Лазарова представя книга

Куклената актриса Мария Лазарова написа първата си книга за деца. Повече от 25 години животът й е свързан с ДКТ Пловдив, където участва в стотици постановки, превръщайки се в познати и непознати герои. През 2000 година напуска трупата и се отдава на магията на телевизията. Заедно с нейния син Георги Лазаров – актьор и режисьор, създават..

публикувано на 19.09.24 в 10:05

Увлекателен разказ за Япония от първо лице

Книгата на Юлияна Антонова Мурата „Хай хай, Япония“ ще бъде представена в Дом на културата „Борис Христов“. Това е последната книга от четирилогията с кратки разкази по истински случаи и е послание за приятелство. Юлияна Антонова-Мурата е завършила 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов“ и немска филология и психология..

обновено на 19.09.24 в 09:12

Два спектакъла на "Сцена на кръстопът"

Спектакълът „Метаморфози по Овидия"  на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград е поредното заглавие, което пловдивската публика ще види в рамките на 28-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“. Спектакълът под режисурата на Стайко Мурджев и сценография и костюми на Никола Налбантов е с номинация Икар..

обновено на 19.09.24 в 08:42

"Вицекралят Банк" гостува на сцената на Драматичния театър

Националният театър на Будапеща – Унгария представя „Вицекралят Банк“ от Йожеф Катона на Голяма сцена на Драматичния театър. Режисьор на спектакъла е Атила Виднянски. Мащабната историческа драма с размаха на Шекспирово платно разказва за смутните времена на Средновековието.  Пиесата заема особено място в историята на Унгария. Забранена от..

публикувано на 18.09.24 в 09:06