„Протестът няма политическо лидерство и не прилича на протеста от 2013 г., който върна Борисов и Пеевски във властта и закрепи техния съюз. Не прилича и на протеста от 96-97-ма година, оглавен от Иван Костов и СДС, когато се случи съществена промяна във властта. Слабостта на този протест е, че няма политическа сила, но това може да се окаже и неговата сила, защото хората демонстрират своето недоволство от властта и тази упоритост вече започва да се забелязва от Европа, което може да доведе проблеми на сегашното управление“. Това заяви журналистът Явор Дачков.
По думите му, премиерът Борисов упорства и не желае да си подаде оставката. Хората трябва да осъзнаят, че мафията няма да предаде властта доброволно и нещата ще стават все по-зле и по-зле, докато не се стигне до някаква катастрофа, ако няма съпротива.
„Това, че протестът не може да събори властта, е очевидно. Той обаче държи един фон, в който интересът на медиите е непрекъснато в това, че в България има проблем. За първи път от много време насам и в Европейския парламент се постигна победа, защото на заседание на еврокомисарите се заговори за корупцията в България.“
Дачков подчерта, че протестът е провокирал тази дискусия и въпреки че няма да излъчи някаква политическа алтернатива, без него не би се стигнало до ситуацията, в която премиерът да изчислява не дали ще си отиде от властта, а кога точно.
„Сегашната криза е от различен, характер – не икономически и материален, а в дълбоко пропадане на моралния облик и идентичност на българите като общество. Оттук нататък трябва да се стигне до пълен разпад, за да можем да се изправим и да започнем да градим нещо ново в обществен и морален смисъл“.
Чуйте повече от звуковия фай:
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..