Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в ИК не предлагат подобрения, но хабят ресурс

„Най-същественият проблем  в промените на изборното законодателство е, че те се извършват не въз основа на експертни оценки, а  въз основа на политически сметки и желание на политическите партии, които разполагат с известно мнозинство в даден Парламент, да променият правилата на играта, които считат, че могат да ги облагодетелстват“. Това подчерта програмният директор на "Прозрачност без граници" Ваня Нушева.

По думите й, изводът, който  се налага от дискусията по темата за изборите и от гласуването в Парламента, е че сме свидетели на подобен подход, а той не може да гарантира по-добра организация и прозрачност на изборите.

Драмата с машинното гласуване  ще настъпи по време на изборния процес, когато в  секциите бъдат инсталирани вече не 3 000 машини, както е било през 2019 г., а – 10 000 и голяма част от секционните комисии ще бъдат принудени да работят с два масива от информация – и с машинните гласове, и с хартиените.

Необходимо е  да има  яснота коя от двете технолигии да изберем, защото става въпрос и за технология на гласуване, и за технология на преброяване на резултатите. "Няма смисъл от въвеждане на машини тогава, когато се прилагат едновременно с тях и хартиени бюлетини.  В края на изобрния ден се оказва, че секционните комисии мятат на ръка с химикал резултатите от машините и резултатите от хартиеното гласуване. Това предполага същото, което сме виждали досега. Не правим никакви съществени подобрения в изборния процес и това е големият проблем, защото се изразходва голяма обществена енергия".

Нушева подчерта още, че начинът, по който се въвежда мажоритарното гласуване, също крие рискове и създава основание за противоконституционност. Като аргумент, тя подчерта, че българските избиратели в чужбина няма да имат право да гласуват за мажоритарни кандидати. "Недопустимо е българските избиратели в страната да разполагат  с два гласа за кандидат в едномандатен и в многомандатен район, а в чужбина – само с един за гласуване в многомандатен".

Нушева  нарече „изключително некоректен“ подхода при  формиране на многомандатните райони да се използват стари данни, а при едномандатните райони - актуални данни от статистиката. Това би довело до ощетяване на големите градове като София, Пловдив, Варна и т.н. , в които през последните години са текли процеси на миграция на населението.

Недопустимо от гледна точка на международните стандарти е, еголеми промени в избирателната система, в границите на избирателните райони  да се правят  една година преди избори. "Ние виждаме  решение, което предлага тогава, когато кандидатите вече са ясни на партиите и са вече регистрирани, да не знаят какви са границите на избирателните райони. Това е абсурдно решение!" 

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50