Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галерия "Аспект" празнува 15 години с изложба на Илия Желев

В пловдивската галерия "Аспект" беше открита поредната  изложба на Илия Желев. "Като основен автор на галерията, той всяка година представя новите си картини първо в при нас, преди те да поемат своя път из големите европейски изложбени зали. Тази година изборът на дата не е случаен, защото точно преди 15 години през септември отвори врати галерия "Аспект" и първата самостоятелна изложба беше именно на Илия", пояснява галеристката Олга Петрова. 

"Доста неща се промениха оттогава: сменихме залата си, сменяха се служители, художници идваха и си отиваха, но тези, които останаха, изградиха облика и авторитета на галерията и направиха така, че днес да се радваме на много почитатели и верни клиенти. Затова и в сложната ситуация, в която ни постави пандемията, избрах, без много шум, именно с петнадесетата изложба на Илия да отбележим петнадесетата годишнина на "Аспект".

В настоящата експозиция присъстват картини и от двете направления, по които художникът работи през последните години – класическите живописни платна си партнират чудесно с колажните му творби, още повече, че разчупеното пространство на галерията дава идеална възможност за това. Представени са двадесетина от най-новите произведения на Илия Желев, разнообразни както по формат, така и като сюжет, но всички те обединени от яркия вибриращ колорит, така характерен за неговата живопис. 

Картинита на Илия Желев ще бъдат изложени в "Аспект" до 6 октомври.

Илия Желев е роден на 20 юли 1961 г. в град Пловдив. Завършва Художествена гимназия в гр. Смолян и специалност „Живопис“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. За кратко работи като учител в Училището по приложни изкуства в Трявна, след което е художник на свободна практика. Живее и работи в Пловдив.

През годините Илия Желев е реализирал десетки самостоятелни изложби в страната и чужбина, като е особено популярен в Германия, Австрия и Швейцария. Негови картини са собственост на частни колекции в България, Германия, Австрия, Швейцария, Франция, САЩ, Канада, Нова Зеландия , Великобритания, Турция.

Илия Желев работи в сферата на абстрактната живопис със свой собствен разпознаваем стил. В творчеството си е силно повлиян от една страна от българския фолклор, а от друга от класическото модерно европейско изкуство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51