Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са бързи тестове за Covid-19 в училищата

Снимка: личен архив

„Аз съм „за“ присъственото обучение. Смятам, че децата трябва да ходят на училище, защото иначе социалният ефект върху тях от нарушената комуникация, ще бъде негативен. Училището е част от техния живот и ние нямаме право да налагаме рестрикция върху него. Очаквам, че случаите на заразени с Covid-19 ще се увеличават през следващите месеци“, заяви в интервю за Радио Пловдив професор Коста Костов.
Той подчерта още, че трябва да се направи всичко възможно, за да се гарантира, че системата няма да се отнася лекомислено към противоепидемичните мерки.

"Защото, ако има случаи на заразени деца, които живеят с родители от рисковите групи, наивно е да мислим, че те не представляват опасност за тях. Съжалявам, че ще го кажа, но в САЩ има вече смъртни случаи на учители. В страни като Израел, има доказателства, че един ученик заразява 20-25 учители. Подобни случаи има и в САЩ. Да, децата са по-слаби преносители. Около 2 процента от тях в общата популация носят вируса. Сега вероятно този процент ще нарасне. Съжалявам, че трябва да го кажа, но и децата представляват опасност за разпространение на инфекцията. Противоепидемичните мерки на МЗ, които са въведени в училищата, са добри. И ако се спазват, бихме могли да очакваме едни добри резултати", каза още професор Коста Костов.

Той смята още, че е добре да има повече възможности за тестване на учениците с бързи тестове.

„Ако това успеем да осигурим, ние ще имаме една по-добра картина в училищата.  И по-бързо ще имаме ориентация – кои деца носят заразата и кои не. Без да чакаме PCR тестовете“, каза още професор Коста Костов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50