Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От общественото поведение зависи развитието на Ковид 19

Тезата, че разпространението на коронавируса не зависи от самия вирус, а от нашето отношение към него, е на д-р Александър Симидчиев, член на Националния кризисен щаб  и председател на сдружение "Въздух за здраве".

„Вирусът се движи от поведението на хората,и от предпазните мерки, доколко ги  спазваме“, каза пулмологът и определи вирусът повече като обществен проблем, отколкото бактериологичен и вирусен.

Д-р Симидчиев припомни, че този вирус, за разлика от своите два предшестващи го „братовчеди“  се е разпространил в много повече страни в света, над двеста. Пак с нашето отношение към вируса той обясни и пиковете и спадовете на вируса, както и със ситуацията у нас в началото на пандемията,  когато ниската заболяваемост се е дължала на  грипното затваряне на училищата. „А след това, при разхлабването на мерките, особено младите хора, които приеха, че вирусът си е отишъл, и не спазваха мерките ,и беше  логично  повишаване на заболяваемостта.“

Д-р Симидчиев подчерта, че  настъпването на есенния и зимния сезони с влага и студ, няма да повлияят на Ковид 19, така, както не е повлияло и лятото.

Пулмологът няма достатъчно наблюдения за мерките в училищата и детските градини, за даде оценка, но има предложение да се обяви мониторинг и на тази база, трябва  да се предприемат по-нататъшните мерки. „Да се видят кои са отличниците –училища и как те се справят, а не само да се броят заразените“.  

Д-р Симидчиев каза още, че Ковид 19 засяга белия дроб и дихателната система, но те се увреждат  повече от класическия грип, а коронавирусът е  факт, че засяга и сърдечно-съдовата система, и кръвоносните съдове, но не  е силно узязвим за хората с астма и белодробни заболявания.

За себе си пулмологът каза, че спазва стриктно предпазните мерки с дезинфекция, маски и дистанция, и призова всички "да се замислим какво в нашето поведение определя какво ще се  случи с Ковид 19.От общественото ни поведение зависи какво ще се случи с Ковид 19."

Интервюто с д-р Симидчиев е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10