Критиките към България в публикувания доклад по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти и предизвикателства в борбата срещу корупцията. В "Точно днес" и за основния мониторинг, който остава, говорим с Владимир Кисьов, председател на УС на Европейския институт, който е също бивш заместник-министър на външните работи и бивш главен преговарящ с ЕС.
В годините назад винаги, особено от опозицията, се чете негативната част в доклада, а никога не се цитира нещо, което направено позитивно, посочи той в интервю за Радио Пловдив.
Разбира се, че всички трябва да се съсредоточат в препоръките, които се дават от Европейската комисия. Подобни препоръки се дават и на държави традиционни членки на ЕС, има особено критики и към нови членки на ЕС като Полша и Унгария. Това са неща, които трябва да се гледат в абсолютна цялост, допълни Кисьов.
Относно протестите - за съжаление сред организаторите им има личности, които да допринесли твърде много за някои от провалите - политически и икономически, на страната ни. Там са Христо Иванов, Мая Манолова, Александър Томов, които би трябвало да изчезнат от политическата сцена. През годините те са давали ясни сигнали, че или не могат да свършат работа, или не могат да я свършат както трябва, смята Владимир Кисьов.
По думите му много от хората и политиците смятат, че докладът е обективен, но не е постигнато това, което е очаквано по отношение на независимостта на съдебната система, борбата с корупцията, разследването на главния прокурор и др. Това са неща, за които всички трябва да обединим усилия в интерес на България.
Относно главния прокурор - благодарение на усилията на главните прокурори през последните години доста от елитните бизнесмени "излязоха на сцената" и една част са в следствието и в досъдебни производства като Ветко Арабаджиев, други са в чужбина като Васил Божков. Явно в нашата система за сигурност е доста проникнато навътре и се знаят повечето ходове напред, коментира той.
Относно медиите - години наред цялото общество не може да научи собствениците на голяма част от печатните и електронните медии. Не се прави анализ и на прехвърлянето на медиите. В България има свобода на словото, всеки може да пише и говори каквото си иска, което също не е много добре.
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..