Във вчерашния доклад на ЕК България е критикувана за недостатъчни действия срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти. Темата коментира Светослав Терзиев, журналист от вестник „Сега“.
Светослав Терзиев заяви, че докладът на ЕК е написан дипломатично, но това е характерно за езика на брюкселските институции. Сега механизмът за контрол продължава да действа. Резолюцията, която се очаква да се гласува ще постави управляващите в трудно положение. Посочват се редица факти и проблеми, включително и исканията на протестиращите за оставки. Тази резулюция ще се гласува в ЕП на 5 октомври. ЕП изговаря нещата по-открито. Едно от исканията в проекторезулюцията е за финансови санкции. ЕС заседава днес и утре, ще приеме формула за обвързване на бюджета с правилата за върховенството на закона. Става дума за много големи суми, не само за текущия европейски блюджет от 750 милиарда евро. Донорите постават въпроси за потъване на парите в бездънните джобове на корумпирани правителства.
Възможно ли е България да бъде санкционирана?
Терзиев посочи, че е куриоз е да настояваш за спиране на парите за твоята държава. Хората смятат, че парите не стигат до тях. Става дума не за хляба на хората, а за хайвера на богатите.
Истита е, че когато доверието е подкопано, тогава влизат наказателните мерки. България беше наказана през 2008 г.- тогава имаше една схема за батко и братко. Тогава загубихме 200 мил. евро, но България не се поучи и поправи. Сега обстановката е свързана с корупция на най - високо равнище и пълна безнаказаност. Има бетонирана защина точно на такива управляващи, а прокуратурата помага за виреенето на крадлива среда.
Главният прокурор е в центъра на вниманието. Той представлява един безотчетен фактор, натоварен с големи пълномощия. Може по свои избор да решава кой да разследва. Избира предимно такива, които критикуват правителството.
Интервюто с журналиста Светослав Терзиев е в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..