Зелените площи в Пловдив не само не се увеличават, а реално намаляват.
Битката между защитниците на зелената система и строителните предприемачи е неравностойна. Едните са твърде малко, другите са мощно атакуващи и най – вече – имат благоразположението на администрацията.
За промяната на общинските планове не се искат сериозни инвестиции и дълги срокове. Въпросът е дали администрацията иска това.
Ако зелените площи се увеличат, ще се блокират продажбите на общински имоти на ниски цени. Дали това е канал за корупция е риторичен въпрос.
„Всичко е въпрос на политики, а не на пари“, убеден е ландшафтният архитект Станимир Шаламанов.
В Общия устройствен план на Пловдив, изготвен през 2007 година, зелената система е подценена. Така е и във вече изработения, но още не приет от общината и местния парламент нов Общ устройствен план на града. Нещо повече - Пловдив може да загуби 1/3 от зелената си система, тъй като изменението на Общия устройствен план предвижда преотреждането на 2265 декара зелени площи за застрояване.
Какво чертае за пловдивчани в дългосрочие най-важният градски документ? Зелен европейски град или бетонно гето? Питаме ландшафтния архитект Станимир Шаламанов.
И още:
Дeмoкрaциятa, върхoвeнcтвoтo нa зaкoнa, кoрупциятa и cъcтoяниeтo нa мeдиитe в Бългaрия. По тези въпроси е резолюцията, специално насочена към България, която се обсъжда в Европейския парламент.
България е във фокуса на евродепутатите днес, а в четвъртък ще бъде гласувана остра резолюция, която критикува страната ни в погазване на човешките права. За „европейските изпити“ и „българските оценки“ за упрпавлението на страната ни ще е разговорът с политическия анализатор Илиян Василев, бивш посланик на България в Русия.
От Пловдив:
COVID-кризата налага промени и в обучението на студентите.
Първокурсниците в Университета по хранителни технологии в Пловдив получиха таблети за дистанционно обучение. За старта на новата академична година и за присъствените и електронни лекции в УХТ е репортажът на Живка Танчева.
С 5% по – малко са кандидат-студентите, желаещи да учат във висши учебни заведения в чужбина. Това отчетоха на днешния форум „Светонво образование“, чиито домакин е Пловдив. За него разказва в репортажа си Антония Попова.
Над 23 хиляди са хората в нужда от Пловдивска област, които ще получат пакети с дълготрайни храни от БЧК. Екатерина Костова разказва за социалната инициатива, в която за първи път са включени и хора с COVID или под карантина.
Иванка Петкова проследи онлайн дискусията за развитието на имотния пазар в Пловдив и отражението на COVID-19 върху сектора.
Слушайте ни и в днешния понеделник по Радио Пловдив. Програма "Ден след ден" започва след новините в 15 часа и сме заедно до 17 ч.Точно днес на 26 февруари за въздуха, който се налага да дишаме в Пловдив, за бюджета на държавата говорим в програмата до 09:30 часа. Със заместник-председателя на общинския съвет Добромира Костова от ПП-ДБ ще коментираме мерките за справяне с проблема на мръсния въздух в Пловдив. По закон среднодневната норма не трябва да превишава 50..
На една ръка разстояние от еврото и от примирие за Украйна – така ще звучат два от разговорите в предаването „Ден след ден“ на 25-ти февруари. България е изпратила искане за конвергентнни доклади до ЕК и ЕЦБ за готовността на страната да приеме еврото от началото на следващата година. Техният отговор се очаква през юни. А ще стигнат ли..
В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..
Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..
Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия? Можем ли три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..