Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Догодина Жълтото училище посреща студенти

10
Проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак, ректор на АМТИИ пред Жълтото училище
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

След 3 годишна одисея по реконструкцията на Жълтото училище в Пловдив, тя вече е в активна фаза. Това съобщи ректорът на АМТИИ проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак. По думите й, през новата учебна година студентите най-после ще могат да се обучават в сградата на най-старото училище в Южна България и то ще се превърне в пристан на всички изкуства.

Историята на ремонта и реконструкцията 

Историята на усилията това да се случи започва  още през 2010 година с благотвортителните концерти на именити възпитаници на Академията, сред които Васко Василев и Теодосий Спасов. Парите от тях са покрили първоначалния проект за ремонт на Жълтото училище, припомни помощник ректорът Константин Мечев. Договор със строителя се подписва след обществена поръчка 7 години по-късно, но работата прекъсва заради нужда от геоложки проучвания на основата. Следва "доработка на доработката" и съгласувателни процедури с НИПН, като дейностите по ремонта се възстановяват едва в началото на този септември.

Средствата

За ремонта АМТИИ получава целево от държавата 1 млн. 100 хил. лв, община Пловдив добавя други 100 хиляди лв. Проф. Шекерджиева успява да договори с Министерството на образованието и науката още 200 хил. лв. и с още средства от капиталовата програма на висшето училище сумата, с която ще се оизвърши реконструкцията, е 1 милион и почти 550 хил. лева с ДДС. Срещу тях за 305 дни Жълтото училище трябва да грейне в автентичния си вид, в който е било построено през 1868 година, но структурно укрепено срещу земетръс и осъвременено. Сградата ще обедини художниците и музикантите, категорична е проф. Шекерджиева.

След реконструкцията

„Сградата ще се запази като оригинална конструкция.Трите етажа вътре ще продължат да са свързани с дървена стълба, която след ремонта ще отговаря на всички противопожарни изисквания. Ще има две ателиета и зала за галерия и камерна музука. Там ще имат свои зали Оркестърът и Хорът, Академичният китарен състав и Академинчият Оперен Театър. Учебните зали ще са на 2 и 3 етаж, ще се оборудва и модерна компютърна зала“, разказва ректорът.

До 40 дни АМТИИ очаква оценка от акредитационната комисия, която вчера е посетила висшето училище. В него днес се обучават около 750 студенти, сред които от Китай, САЩ, Италия, Австрия, Япония, Швейцария, Гърция, Турция, Сърбия, Северна Македония, Украйна и Молдова.

Репортажа може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57