След 3 годишна одисея по реконструкцията на Жълтото училище в Пловдив, тя вече е в активна фаза. Това съобщи ректорът на АМТИИ проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак. По думите й, през новата учебна година студентите най-после ще могат да се обучават в сградата на най-старото училище в Южна България и то ще се превърне в пристан на всички изкуства.
Историята на ремонта и реконструкцията
Историята на усилията това да се случи започва още през 2010 година с благотвортителните концерти на именити възпитаници на Академията, сред които Васко Василев и Теодосий Спасов. Парите от тях са покрили първоначалния проект за ремонт на Жълтото училище, припомни помощник ректорът Константин Мечев. Договор със строителя се подписва след обществена поръчка 7 години по-късно, но работата прекъсва заради нужда от геоложки проучвания на основата. Следва "доработка на доработката" и съгласувателни процедури с НИПН, като дейностите по ремонта се възстановяват едва в началото на този септември.
Средствата
За ремонта АМТИИ получава целево от държавата 1 млн. 100 хил. лв, община Пловдив добавя други 100 хиляди лв. Проф. Шекерджиева успява да договори с Министерството на образованието и науката още 200 хил. лв. и с още средства от капиталовата програма на висшето училище сумата, с която ще се оизвърши реконструкцията, е 1 милион и почти 550 хил. лева с ДДС. Срещу тях за 305 дни Жълтото училище трябва да грейне в автентичния си вид, в който е било построено през 1868 година, но структурно укрепено срещу земетръс и осъвременено. Сградата ще обедини художниците и музикантите, категорична е проф. Шекерджиева.
След реконструкцията
„Сградата ще се запази като оригинална конструкция.Трите етажа вътре ще продължат да са свързани с дървена стълба, която след ремонта ще отговаря на всички противопожарни изисквания. Ще има две ателиета и зала за галерия и камерна музука. Там ще имат свои зали Оркестърът и Хорът, Академичният китарен състав и Академинчият Оперен Театър. Учебните зали ще са на 2 и 3 етаж, ще се оборудва и модерна компютърна зала“, разказва ректорът.
До 40 дни АМТИИ очаква оценка от акредитационната комисия, която вчера е посетила висшето училище. В него днес се обучават около 750 студенти, сред които от Китай, САЩ, Италия, Австрия, Япония, Швейцария, Гърция, Турция, Сърбия, Северна Македония, Украйна и Молдова.
Репортажа може да чуете в звуковия файл.Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..