Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учебната година след януари ще преминава в смесена форма

Очакват ни предизвикателства заради превключванията от онлайн към присъствено обучение

Учителите и коронавирус в училище, децата и дистанционното учене, разговор с младия преподавател Петър Велков, който експертно представи фактите за новите условия, по които заедно минаваме. Той е от Пазарджик, учил в ПУ "Паисий Хилендарски", сега учител на деца от начален етап. Работил е в редица образователни организации.

Петър Велков обясни, че категорчно не приема констатациите на доц. Атанас Мангъров. Детският инфекционист смята, че само броим заразените ученици и учители с коронавирус и, че реално зараза не е опасна.

"Ръстът е факт, той се получва на база различни причини, и това, че регистрираме случаите е позитивно, защото се опитваме да контролираме пандемията", смята образователният експерт. Той обясни, че притесненията са факт, защото има разпростаранение на инфекцията след колегите му и децата. При учениците е по-леко протичането, но са силен фактор за разпространение на вируса. 

"Важни са мерките, защото много от учителите са в рисковата група, поне 27% са застрашени", посочи изследване на ПУ - Петър Велков.

Според него, това положение с предпазването дава възможност да ограничим грипната вълна, защото децата вече знаят и носят маски. 

По повод на информацията за наличните лаптопи и таблети сред учители и ученици: "Пропуснахме лятото да се оборудваме технологично и не се взеха нужните мерки. Обезпечеността не е добра, голяма част ото колегите, или 50% от учителите ползват лични лаптопи и интернет вкъщи."

Петър Велков: Да засилим контрола за носене на маските, това бих поискал и от Щаба!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12