Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията рефлектира върху психичното здраве на българите

| обновено на 12.10.20 в 16:57
Снимка: БГНЕС

„Пандемията от Covid-19 повлиява по един изключително неблагоприятен начин, както на психиката на здравия човек, така и на състоянието на психично болните. Повечето психични заболявания са предразположени към декомпенсация в условията на такъв психо-социален стрес. И това важи за тревожните разстройства и за психозите. Повлиява се и поведението на соматично болните, хората с физически заболявания, защото те започват да избягват адекватно посещение на планови консултации, на интервенции, включително и оперативни, както и на изследвания, а това затруднява тяхното лечение. На практика те избягват контакт със здравната система, тъй като ги е страх от Covid-19“, каза академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който коментира новините, които ни заливат във връзка с пандемията от коронавирус.

Той подчерта, че последствия има и за здравите хора.

„Ние се отчуждаваме едни от други. Защото започваме да живеем в страх от днес до утре, което променя взаимоотношенията ни и нашата ценностна система. Така ставаме по-уязвими към стреса“, обясни Дроздстой Стоянов, който е преподавател в Медицински университет-Пловдив по психиатрия и медицинска психология.

Академик Стоянов обяви, че вече е качена за обсъждане Националната стратегия за психично здраве, която предлага визията за системата за следващите 10 години.

„Тя е дълго чакана не само от потребителите, пациентите и техните семейства, но и от професионалистите, защото реформа в системата не е правена от времето на комунизма. Целите в стратегията са напълно реалистични, но зависят от единството в поведението и решенията, и алианса между политическата класа, експертите и потребителите. Такова единство преди не е имало, поради много причини. Такова единство няма и сега. В стратегията са залегнали основни цели – създаване на условия за интегрирана грижа, по-добър достъп до по-качествени психиатрични услуги, близо до местоживеенето на пациентите, а също и комплексно обслужване на техните нужди“, подчерта академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който участва в работната група.

Цялото интервю с академик професор доктор Дроздстой Стоянов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24