Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията рефлектира върху психичното здраве на българите

| обновено на 12.10.20 в 16:57
Снимка: БГНЕС

„Пандемията от Covid-19 повлиява по един изключително неблагоприятен начин, както на психиката на здравия човек, така и на състоянието на психично болните. Повечето психични заболявания са предразположени към декомпенсация в условията на такъв психо-социален стрес. И това важи за тревожните разстройства и за психозите. Повлиява се и поведението на соматично болните, хората с физически заболявания, защото те започват да избягват адекватно посещение на планови консултации, на интервенции, включително и оперативни, както и на изследвания, а това затруднява тяхното лечение. На практика те избягват контакт със здравната система, тъй като ги е страх от Covid-19“, каза академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който коментира новините, които ни заливат във връзка с пандемията от коронавирус.

Той подчерта, че последствия има и за здравите хора.

„Ние се отчуждаваме едни от други. Защото започваме да живеем в страх от днес до утре, което променя взаимоотношенията ни и нашата ценностна система. Така ставаме по-уязвими към стреса“, обясни Дроздстой Стоянов, който е преподавател в Медицински университет-Пловдив по психиатрия и медицинска психология.

Академик Стоянов обяви, че вече е качена за обсъждане Националната стратегия за психично здраве, която предлага визията за системата за следващите 10 години.

„Тя е дълго чакана не само от потребителите, пациентите и техните семейства, но и от професионалистите, защото реформа в системата не е правена от времето на комунизма. Целите в стратегията са напълно реалистични, но зависят от единството в поведението и решенията, и алианса между политическата класа, експертите и потребителите. Такова единство преди не е имало, поради много причини. Такова единство няма и сега. В стратегията са залегнали основни цели – създаване на условия за интегрирана грижа, по-добър достъп до по-качествени психиатрични услуги, близо до местоживеенето на пациентите, а също и комплексно обслужване на техните нужди“, подчерта академик професор доктор Дроздстой Стоянов, който участва в работната група.

Цялото интервю с академик професор доктор Дроздстой Стоянов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10