КНСБ настоява за 20% ръст на заплатите на работещите в бюджетната система, които не са получили увеличение през последните месеци на Ковид-кризата. Това обяви в Пловдив лидерът на конфедерацията Пламен Димитров като посочи, че увеличението трябва да е за всички, а не само прословутите 30% на заплатите в 30-тина агенции, определяни като работещи на първа линия в кризата.
На среща с кмета на Пловдив Здравко Димитров президентът на КНСБ е обсъдил и настояването за 15% увеличение на заплатите в Домашния социален патронаж в Пловдив. За това настояват в подписка 54 от работещите в общинското предприятие и синдикатите напълно ги подкрепят, тъй като те също са на първа линия в Ковид-кризата, уточни Пламен Димитров. Той е категоричен, че в бюджета си за догодина общината трябва да заложи увеличение на заплатите на работещите във всички общински предприятия, за да се компенсирира изоставането от заплащането на държавно финансираните дейности. Лидерът на КНСБ подчерта, че искането е не само за Пловдив, затова са предвидени разтовори с всички кметове и със сдружението на общините и ще се намери начин това да стане.
Пламен Димитров увери, че пловдивският кмет е възприел предложението на синдиката да определи заместник-кмет, който да е председател на Общинския тристранен съвет и той да започне да действа. Заплатите в общинските предприятия ще са един от въпросите, който ще се обсъжда буквално през следващите седмици, увери синдикалистът.
Пенсиите трябва да се увеличат диференцирано, но еднократно от догодина, а не с 50 лева на калпак постоянно, каза още президентът на КНСБ. По думите му, синдикатът настоява за 20% увеличение на минималната пенсия и тя да стане 300 лева, с 10% увеличение на пенсиите между 300 и прага на бедност, и 5% увеличение на всички останали пенсии. Максималната пенсия трябва да се увеличи с 240 лева и да стане 1 440 лева, колкото е процентът на увеличение на минималната работна заплата в страната.
Очаквам около 5 милиарда лева дефицит в акуализирания бюджет за тази година и подобен за следващата, прогнозира лидерът на КНСБ. Той призова не да се пести, а да се харчи, тъй като хората и предприятията имат нужда от финансови инжекции. Това е единственият начин да стимулираме потреблението, за да се задвижи обратно двигателят на растежа, коментира Пламен Димитров.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..