Поводът за дарението са честите набези върху сградата – счупени прозорци и разрушена фасада, които затрудняват работата на читалището, каза директорът Красимир Воскресенски:
„Всяка година от 500 до 1000 лв. плащаме за счупени прозорци, изкъртени стени и т.н.“
Идеята за дарението е на Матей Станков, който работи в Цинковото производство на КЦМ, обясни Веселина Балтова, старши експерт „Социална отговорност и администрация“ в дружеството:
„Първоначалната идея бе съвсем друга - в сферата на изкуството, за по-добро бъдеще за децата, които посещават читалището. Но когато дойдохме на място, разбрахме, че то има много по-голяма и належаща нужда и затова се съсредоточихме точно в това – да изградим система за видеонаблюдение, която да позволи на хората, които стопанисват читалището, да бъдат малко по-спокойни във връзка с чести набези върху имуществото. Второто, което с удоволствие даряваме, е една пейка-книга, която действително е уникална, поне за нашия град, която е с гръб корица на избрани творби на Христо Ботев и кореспондира с името на читалището“.
КЦМ прие с готовност идеята на колегата Матей Станков, добави още Веселина Балтова:
„Програмата „КЦМ Благодетел“ е създадена точно с такава цел – наши работници и служители, които желаят да помогнат, имат някаква инициатива, имат нещо, което им е на сърце, първо да ги подкрепим чисто физически – могат да отсъстват от работа, за да осъществят инициативата си. Ние им осигуряваме финансов ресурс, с който да осъществят идеята си. КЦМ, както винаги, прегърна идеята. Досега не е имало случай, в който наш работник да желае да помогне на някого и ние да откажем такава помощ. Изключително щастливи сме, че такива интелигентни и добронамерени хора са наши работници. Това е най-ценният ни ресурс.“
Това е един от най-бързо реализираните проекти. Пейката е изработена в рамките на 5-6 дни. Просто бързахме до 2 октомври да сме готови с дарението като един символ, един подарък към читалището, добави Веселина Балтова.
Финансовото изражение на поредната дарителска инициатива на КЦМ 2000 АД надхвърля 1700 лв.
Красимир Воскресенски обясни, че връзката между КЦМ и читалището е Матей Станков, негов ученик по художествено слово и актьорско майсторство през 80-те години в общинския младежки дом „Спектър“:
„Минаха години, това момче стана член на читалището със съпругата си и както виждате, неговата инициатива днес се осъществява“.
До момента в читалището не са имали видеонаблюдение, но вече разполагат с три камери, свързани с полицията. Пейката е изработена от специализирана фирма от Тутракан, като цялата е покрита с две от най-известните стихотворения на Ботев – „Майце си“ и „На прощаване“. Пейката книга ще бъде поставена вътре в читалището.
На 2 октомври пловдивското читалище „Христо Ботев - 1905“ навърши 115 години от създаването си.
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте...
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..