Тази теза не е популярна сред българското общество, но вероятно има своето основание.
Според доц. Иванов се прави опит да се наложи визията на определена група историци, като политическа позиция.
„Това не е коректно, това не е правилният път. Видни наши историци не мислят като историците в комисията създадена по силата на договора. В разяснителния меморандум, който беше тиражиран предимно чрез чужди медии се казва, че Северна Македония трябва да скъса с тоталитарното югославско минало. Ние също трябва да скъсаме с нашето тоталитарно минало, с начина си на мислене. Трябва да се направи задълбочен анализ на ситуацията. Не бих искал това, което се прави да бъде за сметка на българския дух, култура и памет.“
Доц. Иванов посочи, че не се прави разлика между етническа и гражданска нация. Също за разлика между етническа и политическа нация.
„Да видим, как това се отнася в миналото ни. Чий е Гоце Делчев? Той е българин по народност, принадлежи на българската история, бил е офицер и винаги се е смятал за българин. Като българин има своята политическа дейност. Виждаме как постепенно през онова време се заражда една македонска политическа идентичност. Трябва да бъде разказано подробно, какви са факторите. Основен фактор е разочарованието от българската официална политика. Знаем за братоубийствените войни, които са инспирирани от официална България в Македония. Той започва да работи за една единна, независима, целокупна Македония. Тогава се е говорело за автономия, като път за присъединяване към България. Една голяма група от нашите революционери са разочаровани от политиката на балканските правителства и започват да мислят за самостоятелно политическо съществуване. Ние трябва да настояваме, че Гоце Делчев носи българска етническа идентичност, но трябва да признаем, че в политическото развитие, за зараждане на политическата нация в Македония има своя принос. Македонският език е създаден на обща говорна основа с българския език“, заяви още доц. Михаил Иванов
Позицията на доц. Михаил Иванов можете да чуете в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..